Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Archiwów, trwającego od 7 do 11 czerwca, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich zaprasza do zabawy i głosowania w plebiscycie na Archiwalne Źródło Roku 2021. To okazja do zapoznania się z niezwykle ciekawymi dokumentami historycznymi i przeniesienia się na chwilę do innej rzeczywistości. Uniwersytet Gdański przyłączył się do inicjatywy, wysyłając trzy źródła archiwalne: skan aktu powołania Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku z 1946 r., kalendarz przygotowywany przez jednego ze studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz skan indeksu pierwszego studenta UG z lipca 1970 r.
Do Plebiscytu na Archiwalne Źródło Roku 2021, zainicjowanego przez Stowarzyszenie Archiwistów Polskich, można było nadsyłać źródła archiwalne, takie jak dokumenty, listy, mapy czy fotografie powstałe lub przechowywane na terenie woj. pomorskiego lub dotyczące tego terenu (źródła powstałe w czasach od średniowiecza do współczesności).
Zgłoszenia przyjmowane były w trzech kategoriach:
- Źródło Archiwalne Roku dokumentujące najbardziej przełomowe wydarzenia
- Źródło Archiwalne Roku o największych walorach estetycznych i artystycznych
- Najciekawsze, najbardziej zaskakujące Źródło Archiwalne Roku, (tzw. curiosum)
- Jako Archiwum UG wysłaliśmy do konkursu akt powołania Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku z 1946 oraz kalendarz przygotowywany przez jednego ze studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Dokument ten jest bardzo ciekawy, zawiera bowiem rys historyczny stulecia według nowej rachuby czasu. Autor źródła za punkt zerowy w dziejach obrał rok 1917 (wielką rewolucję październikową), który nazwał „początkiem nowej socjalistycznej ery”. Opisał kilkadziesiąt lat wstecz od punktu 0 i kilkadziesiąt lat do przodu. To ciekawe, bo tego typu kalendarz powstał też w czasie Rewolucji Francuskiej, kiedy również mierzono czas od rewolucji i przed nią. To zaskakujące nawiązanie, cieszy nas, że dokument ten znalazł się w naszych zasobach – mówi dr Monika Płuciennik, Dyrektor Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego, prezeska gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich.
Na zdjęciu dr Monika Płuciennik, Dyrektor Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego
Do konkursu wpłynęło łącznie 31 zgłoszeń, w tym 9 dokumentów zgłoszono w kategorii najważniejsze, 8 pretenduje do miana najpiękniejszego, a 11 do tytułu najciekawszego, najbardziej zaskakującego. Materiały nadsyłały zarówno instytucje publiczne oraz osoby prywatne, a wśród nich, poza Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego, znalazło się też Archiwum Państwowe w Gdańsku, Archiwum Państwowe w Malborku, IPN - Oddział w Gdańsku, Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku czy Archiwum Historyczne Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Do akcji włączyły się również instytucje niearchiwalne, jak Muzeum UG, które wysłało skan indeksu pierwszego studenta Uniwersytetu Gdańskiego z 1970 r.
Głosowanie na wybrany dokument trwa od 7 do 11 czerwca 2021 r. (do godz. 24:00) - w tym czasie każdy internauta może oddać z danego adresu e-mail 1 głos dziennie na nominowane źródło archiwalne w każdej z trzech kategorii.
- Zachęcamy studentów, pracowników UG i naszych sympatyków do głosowania na źródła UG. Spodziewamy się, że głosowanie pokaże, jaki jest obecnie odbiór tych źródeł, które wg współczesnych osób wydają się najciekawsze, najładniejsze, najważniejsze. Plebiscyt pozwoli więc przedstawić wrażliwość historyczną, która obecnie nas określa - mówi dr Monika Płuciennik.
Zobacz źródła nominowane do konkursu
Wśród nadesłanych dokumentów znajdują się m.in.: fotografia drewnianego krzyża, upamiętniającego rozpoczęcie budowy portu w Gdyni w 1922 r., fotografia z ceremonii otwarcia Przekopu Wisły z 31 marca 1895 r., dyplom okolicznościowy zawierający menu uroczystego śniadania wydanego w związku z wizytą cesarza Wilhelma II Hohenzollerna w Malborku, napisana dziecięcą ręką kartka pocztowa, z przełomu 1933 i 1934 r., w której mała Eva zaprasza swoją koleżankę Ilonę na urodziny, list napisany odręcznie do ukochanej Elżbietki przez niemieckiego strzelca Ernsta Doiwa z 3 Kompanii 60 batalionu zapasowego piechoty stacjonującego w ówczesnych koszarach Wiebego, odręcznie wykonane karty do gry z Sierpnia 1980 r. wykonane w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, 69 telewizorów wyprodukowanych przez Gdańskie Zakłady Elektroniczne UNIMOR pochodzące z przyfabrycznego muzeum, gdzie były gromadzone, czy mapa województwa pomorskiego z lat 1920-1924, uwzględniająca drogi samochodowe.