Informacja z posiedzenia Senatu UG

Fot. Alan Stocki

Ostatnie w tym roku kalendarzowym posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczęło się od wręczenia przez Rektora prof. Piotra Stepnowskiego gratulacji dwóm naukowcom, którzy zostali powołani do Rady Narodowego Centrum Nauki: prof. Piotrowi Bojarskiemu z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki i prof. Krzysztofowi Rolce z Wydziału Chemii UG.

Rektor podkreślił, że w 12-osobowym składzie Rady, która rozpoczyna kadencję jest aż dwóch naukowców z UG, co jest sukcesem naukowców i uczelni. Zachęcił również do odwiedzenia w BUG wystawy obrazów Kanclerz UG dr hab. inż. Anety Oniszczuk, prof. UG, na której prezentowane są również wiersze autorstwa prof. dr. hab. Piotra Bojarskiego

Fot. Alan Stocki

Gratulacje odebrali także dr Katarzyna Warska z Wydziału Filologicznego (więcej informacji) oraz dr Dominik Bień z Wydziału Nauk Społecznych (więcej informacji), którzy są laureatami nagrody Prezesa Rady Ministrów za rok 2023 „Za wyróżniającą się rozprawę doktorską”. 

Następnie Rektor poinformował Senatorów, że protokołująca posiedzenia Senatu mgr Marlena Cieszyńska z Biura Organizacji odchodzi na emeryturę. W podziękowaniu za wieloletnią pracę prof. Piotr Stepnowski wręczył brązowy medal Bene merito et merenti oraz bukiet kwiatów, a Senatorowie wstali i podziękowali pani Marlenie Cieszyńskiej oklaskami.

Po przyjęciu porządku obrad  zatwierdzono proponowany skład Radu Uniwersytetu Gdańskiego na kadencję 2025 – 2029 oraz, w kolejnym głosowaniu, jej przewodniczącego. I tak w Radzie zasiądą: Przewodniczący prof. dr hab. Marcin Gruchała (Rektor Senior GUMedu), Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Agata Grenda, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia Katarzyna Gruszecka – Spychała oraz mecenas Andrzej Zwara z Kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara Adwokaci i Radcowie Prawni. Z Uniwersytetu Gdańskiego członkami Rady zostali wybrani: dr hab. Monika Bąk, prof. UG (Wydział Ekonomiczny) oraz prof. Piotr Bojarski.

Kolejnym punkt - wniosek Wydziału Prawa i Administracji o zatrudnienie dr. hab. Przemysława Panfila na stanowisku profesora uczelni referował Dziekan dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG. Senat pozytywnie zaopiniował wniosek.

Rektor oddał głos Prorektorowi ds. Rozwoju i Finansów dr. hab. Pawłowi Antonowiczowi, prof. UG, który przedstawił sprawozdanie (zobacz tu) z realizacji Strategii Uniwersytetu Gdańskiego za rok 2023.  Prorektor wskazał etapy opracowywania strategii, sposoby prowadzenia konsultacji. Jak dodał na zakończenie, przygotowaną strategię zatwierdziła Rada Uczelni poprzedniej kadencji, natomiast nowa Rada zapozna się z raportem z realizacji za 2024 rok.

Fot. Alan Stocki/CKiP

W tym punkcie nastąpiło też wręczenie zespołowi pracującemu nad strategią podziękowań. Otrzymali je: dr hab. Robert Bęben, prof. UG (Wydział Zarządzania), dr hab. Piotr Śliż, prof. UG (Wydział Zarządzania), dr Jędrzej Siciński (Wydział Zarządzania) i dr Bartosz Nowak (Wydział Zarządzania) oraz Jan Pietruszewski z Centrum Informatycznego UG.

Po krótkiej dyskusji, podjętej przez dr hab. Stanisława Ołdzieja, prof. UG, dotyczącej Strategii Uniwersytetu Gdańskiego na lata 2025-2030, zatwierdzono dokument.

Kolejny punkt posiedzenia dotyczący warunków i trybu rekrutacji kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne w Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2025/2026 odnosił się do porządkowania zapisów i prowadziła go Prorektorka  ds. Studenckich dr hab. Urszula Patocka – Sigłowy, prof. UG.

Podobny charakter – porządkujący zapisy Regulaminu Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego miała następna, podjęta przez Senat uchwała. Jak zaznaczył Dyrektor BUG dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG: -  Proponowane zmiany  oddają stan faktyczny, ponieważ pojawiły się w ostatnich latach nowe zadania - w większym stopniu zajmujemy się np. digitalizacją. Ważna była także zmiana językowa, dzięki której dokument będzie bardziej zrozumiały dla wszystkich.

W kolejnych punktach Senat podjął uchwały ustalające programy studiów dla cykli kształcenia rozpoczynających się od roku akademickiego 2025/2026 stacjonarnych studiów pierwszego stopnia na kierunku Logistics and Mobility, prowadzonym przez Wydział Ekonomiczny oraz stacjonarnych jednolitych studiów magisterskich na kierunku Pedagogika specjalna.

W wyniku następnego głosowania studia na międzynarodowym kierunku Chemical Innovation, Regulation and Sustainability Senat Uniwersytetu Gdańskiego otrzymały nazwę: Chemical Innovation and Regulation for Sustainability.

Ustalono także program Studiów Podyplomowych Psychologia Sportu.

Senat procedował wnioski o utworzenie studiów drugiego stopnia na 3 kierunkach międzynarodowych, które mają być uruchomione w roku 2025/2026, prowadzonych wspólnie z uczelniami SEA EU: Port Management and Logistics (współpraca z uczelniami z Algarve, Kadyksu, Malty i Splitu oraz zarządami portów poszczególnych miast), Sustainable Blue Economy (współpraca z Kadyksem, Neapolem, Bodo, Splitem, Algarve) oraz Sustainable Management of Organisations (współpraca z Brestem, Maltą, Kadyksem, Splitem  i Bodo). Czwartym międzynarodowym kierunkiem będzie, prowadzony wraz z uczelniami w Brnie i Rydze Sustainable Management and Business Analytics, który ma rozpocząć się w roku 2026/2027.

Powyższe punkty posiedzenia prowadziła Prorektorka ds. Kształcenia dr Ewa Szymczak, prof. UG.

Następnie Senat dokonał zmiany w składzie Senackiej Komisji Organizacji i Rozwoju powołując w miejsce mgr Ewy Nowaczyk - Potaż z BUG, która przeszła na emeryturę, prof. Arnolda Kłonczyńskiego.

Prorektorka prof. Urszula Patocka – Sigłowy przedstawiła Senatowi wniosek o włączenie Centrum Filmowego im. Andrzeja Wajdy w struktury Akademickiego Centrum Kultury uzasadniając to faktem, że jednostki powielają zadania: zarówno Centrum, jak i DKF działający w ramach ACK prowadziły pokazy filmowe. Senat poparł wniosek.  

W punkcie „wolne wnioski” Rektor poinformował obradujących o planach związanych z obchodami 55-lecia Uczelni zapowiadając m.in. międzynarodową konferencję Studenci zagraniczni w Polsce 2025 w styczniu, Zjazd Absolwentów UG, a także wydarzenia dedykowane pracownikom uczelni. Wydatki pokryją sponsorzy.

Rektor prof. Piotr Stepnowski złożył na zakończenie posiedzenia Senatowi życzenia świąteczne i noworoczne.

Załączniki
Załącznik Rozmiar
Strategia 725.16 KB
mgr Magdalena Nieczuja-Goniszewska, Rzeczniczka Prasowa UG; Fot. Alan Stocki/CKiP