Instytut Oceanografii UG otrzymał licencje wersji edukacyjnych programów Qinsy, Qimera i Fledermaus

Wersje edukacyjne oprogramowania Qinsy, Qimera oraz Fledermaus udostępnione przez firmę QPS dają możliwość Studentom Instytutu Oceanografii UG, a zwłaszcza z kierunków oceanografiihydrografii morskiej - zapoznania się z niezwykle przydatnymi narzędziami powszechnie wykorzystywanymi w Europie i na świecie.

Licencje programów Qinsy, Qimera oraz Fledermaus w celach edukacyjnych otrzymał Wydział Oceanografii UG. To realizacja umowy zawartej pomiędzy firmą QPS (Quality Positioning Services) z  Holandii a Instytutem Oceanografii UG.

Firma QPS od ponad 25 lat zajmuje się tworzeniem oprogramowania powszechnie wykorzystywanego na całym świecie w sektorze offshore. Programy te znajdują uznanie podczas badań hydrograficznych, oceanograficznych, geofizycznych przeprowadzanych na morzu.

Oprogramowanie Qinsy stanowi kluczowy element wchodzący w skład statkowych systemów pomiarowych, integrujących pracę zaawansowanych urządzeń pomiarowych na statkach badawczych, w tym również na statku UG r/v Oceanograf. - Na statku od początku znajdują się te programy w wersjach nieedukacyjnych. Licencje edukacyjne nie mogą być wykorzystywane w komercyjnych, a nawet naukowych badaniach. Możemy je wykorzystywać tylko i wyłącznie do kształcenia studentów właśnie w salach komputerowych Instytutu – mówi dr Jakub Idczak z Pracowni Teledetekcji i Analizy Przestrzennej na Wydziale Oceanografii i Geografii UG.

Oprogramowanie umożliwia m.in. odbiór i przesyłanie danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami wchodzącymi w skład systemu pomiarowego z zachowaniem odpowiednich, kompatybilnych dla nich formatów, pozwalając na sprawne funkcjonowanie całego systemu. Jego zastosowanie znacznie upraszcza proces planowania pomiarów oraz gromadzenia danych, a także umożliwia sprawowanie nieustannej kontroli w czasie rzeczywistym nad jakością gromadzonych danych z zachowaniem najwyższych standardów dokładności.

Oprogramowanie Qimera wykorzystywane jest w zaawansowanej obróbce i analizie danych zgromadzonych za pomocą echosondy wielowiązkowej. Z kolei oprogramowanie Fledermaus służy przede wszystkim do wizualizacji danych przestrzennych w czasie rzeczywistym (wymiar 4D), zgromadzonych za pomocą różnych urządzeń hydroakustycznych. Moduł Fledermaus Midwater pozwala na przetwarzanie danych hydroakustycznych zebranych w kolumnie wody.

- Uzyskanie licencji edukacyjnych, które są pełnowartościowymi licencjami programów, bez żadnych ograniczeń co do ich funkcjonalności - spowodowało, że możemy dzisiaj uczyć naszych studentów do czego służą te programy i jak możemy je wykorzystywać w badaniach oceanograficznych - wyjaśnia dr Jakub Idczak.

- Wcześniej nie mieliśmy tej możliwości - a już na pewno posiadaliśmy duże ograniczenia co do nauczania wykorzystywania tych programów w badaniach - gdyż dysponowaliśmy tylko pojedynczymi licencjami Qinsy, Qimera oraz Fledermaus (zakupionymi właśnie na statek), podczas gdy w tej chwili posiadamy 15 takich licencji - dodaje.

Dzięki temu, studenci będą mogli przy osobnych stanowiskach komputerowych w salach w Instytucie Oceanografii wykonywać  ćwiczenia, które zaznajamiają ich z tymi programami. Później, uczestnicząc np. w rejsach na r/v Oceanografie, będą mogli lepiej rozumieć funkcjonowanie statkowego sytemu pomiarowego, bazującego na tych programach.

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG