75 lat studiów geograficznych w Gdańsku

- 75 letni dorobek geografii akademickiej w Gdańsku, to bardzo istotne dziedzictwo naszej uczelni - to dorobek, który przyczynił się do niezwykle dynamicznego rozwoju tego obszaru nauk w UG - powiedział prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Uczelnia obchodzi jubileusz 75 lat studiów geograficznych w Gdańsku.

 

grupa ludzi

Jubileuszowa okoliczność skłania do wspomnień, podsumowań i refleksji oraz przypomnienia ludzi, dzięki którym geografia gdańska powstała, dojrzała i zdobyła swoje miejsce w świecie akademickim.

- Po­czątki były bardziej niż skromne, zarówno instytucjonalne – zaczęła się na Pedagogium, jak i lokalowe – budynek szkoły licealnej. Jednak nigdy nie brakowało jej wspaniałych ludzi, świetnych nauczycieli i cenionych uczonych – powiedziała dr hab. Joanna Fac–Beneda prof. UG, dyrektor Instytutu Geografii na Wydziale Oceanografii i Geografii UG.

Jak podkreśla, to dzięki tym wspaniałym ludziom, ich wysiłkom, umiejętności współpracy, sukcesom naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym geografia w Gdańsku osiągnęła swoją obecną pozycję. Należy wymienić takich uczonych, jak: dr Stanisław Beniuszys, prof. Bolesław Augustowski, prof. Kazimierz Łomniewski, prof. Jerzy Cyberski, prof. Jan Drwal, prof. Robert Bogdanowicz,  prof. Jan Moniak, prof. Bogusław Rosa, doc. Jerzy Szukalski, doc. Jan Winklewski, prof. Ewa Adrjanowska, prof. Jerzy Zalewski, prof. Władysław Lange, dr Eugeniusz Andrzejewski, prof. Andrzej Rachocki i prof. Jerzy Trapp.

Przypomnijmy początki, które sięgają 1946 r., kiedy to dr Jan Szwarc zorganizował w Gdańsku-Oliwie (przy ulicy Polanki) dwuletnie Pedagogium przeniesione z Torunia, przygotowujące maturzystów do pracy w szkolnictwie. Organizatorem i kierownikiem Zakładu Geografii w Pedagogium był prof. dr Józef Staszewski (Haliczer). Rok później zostało ono przekształcone w Państwową Wyższą Szkołę Pedagogiczną m.in. z Wydziałem Przyrodniczym, w ramach którego funkcjonowały dwa zakłady: Zakład Biologii i Zakład Geografii. W roku 1953 na WSP zlikwidowano studia na kierunku biologia, a Wydział Przyrodniczy przekształcono w Wydział Geograficzny, by po dwóch latach uzyskać uprawnienia do nadawania stopnia magistra geografii. Ważnym wydarzeniem było powstanie Stacji Limnologicznej w Borucinie w 1959 r. kierowanej przez wiele lat przez dra hab. Euzebiusza Okulanisa. Następnie w 1967 roku Wydział Geograficzny przemianowano na Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, później Biologii Geografii i Oceanografii oraz w roku 2008 w Wydział Oceanografii i Geografii. Powstanie Instytut  Geografii datuje się na  31.06.1970 r.

Jak podkreślił Rektor Prof. Piotr Stepnowski, współcześnie geografia rozwija się zarówno w dziedzinie nauk przyrodniczych (geografia fizyczna) jak i społecznych (geografia społeczno-ekonomiczna), co znajduje swoje odzwierciedlenie w nowej organizacji Instytutu Geografii, którego część społeczna funkcjonować będzie od nowego roku akademickiego na Wydziale Nauk Społecznych. - Jesteśmy także niezmiernie dumni z obecności w strukturach UG  Stacji Limnologicznej w Borucinie. Wizja jej rozwoju jest fascynująca, obejmująca nie tylko dotychczas prowadzone tam badania terenowe  i zajęcia dla studentów, ale także szeroko zakrojone programy monitoringowe, edukację ekologiczną, czy społecznie zaangażowane programy naukowe – podsumował Rektor.

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG