Spotkanie Governing Board SEA-EU na Malcie

Rektorzy i prorektorzy ze wszystkich sześciu Uniwersytetów SEA-EU - z Kadyksu, Brestu, Kilonii, Gdańska, Splitu i Malty spotkali się na zaproszenie Uniwersytetu Maltańskiego w Vallettcie. 

 

Spotkanie

Po wielu miesiącach obrad i spotkań jedynie w trybie online Rada Zarządzająca Programem SEA-EU mogła odbyć się stacjonarnie. Na spotkaniu w stolicy Malty Valletcie 25 czerwca Uniwersytet Gdański reprezentował Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski, oraz Prorektorzy dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler prof. UG oraz dr hab. Arnold Kłonczyński prof. UG, zaangażowani w program mobilności studentów oraz tworzenie wspólnych kierunków studiów w ramach partnerstwa SEA- EU. W spotkaniu zdalnie uczestniczył także Prorektor prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, który przedstawił raport nt. priorytetów i wyzwań w obszarze celu WP2 - integracji badawczej SEA-EU,  w którym liderem jest UG. 

 

Uroczyste otwarcie obrad Rady Zarządzającej odbyło się z udziałem Ministrów Edukacji oraz Rozwoju i Innowacji Malty, Rektora Uniwersytetu Maltańskiego oraz byłego Komisarza UE ds. Środowiska, Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa Pana Karmelu Vella, obecnie wicekanclerza UM. Wystąpienie byłego komisarza UE było szczególnie ważnym głosem identyfikującym wyzwania jakie stoją przed europejskimi uniwersytetami nadmorskimi w zakresie błękitnej ekonomii, zrównoważonej gospodarki morskiej, i czynnej ochrony zasobów morskich. Karmelu Vella upatruje w naszym konsorcjum szansę na otwarcie wielu innowacyjnych obszarów we współpracy pomiędzy uczelniami SEA EU w zakresie badań i edukacji poświęconych tym zagadnieniom. Zapewnił także, iż z punktu widzenia Komisji Europejskiej wszelkie inicjatywy w ramach programu uniwersytetów europejskich w zakresie włączania się w najważniejsze wyzwania gospodarcze i środowiskowe przez instytucje akademickie będą mogły liczyć na istotne wsparcie finansowe i organizacyjne.       

W ramach  tego roboczego spotkania omówiono kluczowe osiągnięcia i postępy w zakresie tworzenia i funkcjonowania Uniwersytetu Europejskiego oraz wypracowano najważniejsze elementy  strategii na przyszłość, także w zakresie oczekiwanego przez Komisję Europejską rozszerzenia istniejących partnerstw. 

 

Prof. Fidel Echevarria, koordynator SEA EU nakreślił  perspektywę kolejnego konkursu, który ma wyłonić ponownie najlepsze partnerstwa i zapewnić finansowanie na kolejne 6 lat. Obecnie udział w programie biorą 284 uniwersytety (5 proc. wszystkich uczelni europejskich). Komisja Europejska chce w kolejnej edycji podwoić tę liczbę, głównie poprzez zwiększenie udziału partnerów w poszczególnych konsorcjach (do 9 partnerów w każdym partnerstwie). Koordynator projektu zaproponował rozpoczęcie intensywnych przygotowań do nowego konkursu z uwzględnieniem nowych obszarów jeszcze ściślejszej współpracy oraz z udziałem nowych partnerów (prawdopodobnie z Norwegii, Włoch, Bułgarii). 

 

Uczestnicy spotkania

- To co wybrzmiewa z podsumowań każdego z 6 pakietów naszego programu to potrzeba istotnego zwiększenia mobilności (w formie tradycyjnej i hybrydowej) nauczycieli akademickich pomiędzy partnerskimi uczelniami. Jestem przekonany, że nasze partnerstwo jest już wystarczająco dobrze przygotowane organizacyjnie, aby rozpocząć tematyczne seminaria naukowe w poszczególnych obszarach badawczych. Proponuję przyjęcie dodatkowej agendy przez rektorów naszych uczelni określającej harmonogram i zasady organizacji takich spotkańpodkreślił w dyskusji Rektor UG prof. Piotr Stepnowski.

 

Ważnym elementem spotkania było także przedstawienie dwóch kolejnych wspólnych projektów realizowanych w ramach aliansu SEA-EU: reSEArch-EU oraz SEA-EU DOC w których UG jest także istotnie zaangażowany. 

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG