Lato z foką. Wydarzenie kulturalne na Helu

Inspirujące warsztaty, ciekawe spotkania i odrobina wyciszenia. Lato z foką to najnowsza wakacyjna propozycja Akademickiego Centrum Kultury Alternator.

- W czasie wakacji na Hel przyjeżdżają tysiące turystów. Naszą propozycję chcemy skierować do tych, którzy wśród tłumu i zgiełku poszukują odrobiny wyciszenia, dobrych dźwięków, kontaktu z wartościową książką i bliskości natury – mówi Alicja Weydmann z ACK Alternator.

Jednym z elementów programu będą spotkania autorskie. Miła atmosfera, bliskość morza i  kulturalna rozmowa o książkach z kubkiem lemoniady w ręku - o tematach ważnych i aktualnych w miłej i wakacyjnej atmosferze rozmawiać będą: Paweł Antonowicz i Mateusz Kajnath, Kamil Zeidler, Rafał Król oraz Katarzyna Tubylewicz.

Dla wszystkich, którzy chcą się wyciszyć i zrelaksować w bliskim sąsiedztwie morza autorzy książki "Moje tai chi", Paweł Antonowicz i Mateusz Kajnath, zaprezentują pokaz Tai Chi.

Niecodzienną niespodziankę przygotowano zarówno dla odwiedzających Fokarium tego dnia turystów, jak i dla samych fok. - Podczas wizyty na Helu pracownicy Stacji Morskiej powiedzieli nam, że foki uwielbiają muzykę. Tak zrodził się pomysł, by specjalnie dla nich zorganizować serię krótkich koncertów – tłumaczy Alicja Weydmann.

Z myślą o dzieciach, które 6 lipca odwiedzą Hel, przygotowano grę terenową. Podążając za wskazówkami specjalnie przygotowanego scenariusza, zgłębią wiedzę na temat ekologii, a także poznają świat bałtyckiej fauny i flory. Na tych, którzy zdołają zebrać pieczątki we wszystkich punktach kontrolnych, będzie czekał pamiątkowy upominek.

Dla najmłodszych przygotowano również strefę dla dzieci, czyli bezpieczną i przyjazną przestrzeń, w której będą mogli odpocząć i wyrazić się twórczo. W programie strefy znajdą się między innymi chemiczne eksperymenty, stoisko edukacyjne Stacji Morskiej, bańki, tworzenie muralu o tematyce morskiej, chill-out na leżakach, malowanie buzi, słuchowiska dla dzieci i prelekcje edukacyjne.

Plakat

Dużą atrakcją będzie możliwość wejścia na pokład i zwiedzenia statku naukowo-badawczego Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Na co dzień nie jest on udostępniony do zwiedzania, a na jego pokładzie studenci i pracownicy naukowi UG prowadzą liczne morskie badania naukowe.

Na zakończenie, miłośnicy ambitnego kina będą mieli okazję wziąć udział w projekcjach filmowych z szumem morza w tle. Kino plenerowe „Palm Springs” zaspokoi gusta najbardziej wymagającej publiczności.

Przez cały dzień będzie można oglądać wystawę fotograficzną podróżnika Rafała Króla, autora książki „25 500”.

Szczegółowy program imprezy dostępny będzie na stronie: https://www.facebook.com/events/603166147302117/?ref=newsfeed

Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Gdański, Akademickie Centrum Kultury UG "Alternator", Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Centrum Studiów Azji Wschodniej UG, Parlament Studentów UG, Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG, Centrum Komunikacji i Promocji UG.

Partnerem wydarzenia jest Urząd Miasta Helu.

Patroni medialni: "Gazeta Uniwersytecka", Pismo Społeczności Akademickiej UG, Radio MORS.

Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG