Prof. Marcin Szulc wyróżniony za wsparcie udzielane podczas pandemii nauczycielom, uczniom i rodzicom

Prof. Szulc

Tytułem Przyjaciela Szkoły wyróżniony został dr Marcin Szulc, prof. UG z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Wyróżnienie to zostało przyznane przez dyrekcję Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdańsku. - Ze szkołą, która zachwyciła mnie nowoczesnym stylem zarządzania, współpracuję od lat. Parafrazując ciuchcię z bajki pt. Tomek i Przyjaciele, cieszę się, że jestem "użyteczną lokomotywą", to daje mi skrzydła do działania i jest źródłem radości z pracy - mówi prof. Marcin Szulc.

Tytuł Przyjaciela szkoły przyznany został prof. Marcinowi Szulcowi za wsparcie, przychylność oraz serdeczność udzielane podczas pandemii nauczycielom, uczniom i rodzicom Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdańsku.

- Znaleźliśmy się obecnie wszyscy w niezwykle trudnej sytuacji, której konsekwencje dla zdrowia psychicznego, jak pokazują prognozy, będą jeszcze widoczne długo po zakończeniu pandemii i związanych z nią obostrzeń sanitarnych – mówi prof. M. Szulc. -  Na początku października ubiegłego roku zostałem zaproszony przez Panią Dyrektor szkoły, Marzenę Majerowską, do poprowadzenia cyklu spotkań edukacyjnych dla nauczycieli, ale również dla rodziców dzieci młodszych i nastolatków. Poświęcony był temu, w jaki sposób wspierać dzieci w okresie pandemii. Spotkałem się także z młodzieżą, dla której przygotowałem wykład pt.: "Psychologiczne wyznaczniki zdrowia, czyli kilka słów o tym co robić, żeby nie zmiotło nas z planszy", w dużej części oparty na memach, aby przykuć uwagę wymagającego odbiorcy. Prelekcja została bardzo ciepło przyjęta przez młodzież i wywołała potrzebną dyskusjęBardzo ważną rolę w ustalaniu tematyki odegrała niezwykle zaangażowana w sprawy uczniów Pani Pedagog Marta Koc.

Prof. Marcin Szulc, który jest pracownikiem Zakładu Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej WNS UG, od lat współpracuje z różnymi szkołami w Polsce, dzieląc się swoją wiedzą, głównie z zakresu zagrożeń społecznych i ich profilaktyki. Podczas spotkań edukacyjnych mówi o optymalnych stylach pracy z uczniem i umiejętności budowania relacji, która jak podkreśla, jest ważnym czynnikiem chroniącym w obliczu wielu zagrożeń. Jak sam zaznacza, psychologia jest nauką o ludziach, blisko ludzi i dla ludzi.

- Za swoje działania na rzecz innych nigdy nie oczekuję nagród, więc tym większą dla mnie niespodzianką była informacja o przyznanym mi przez Panią Dyrektor tytule. To wyróżnienie jest wdzięcznością płynącą z serca. Otrzymałem wiele pozytywnych informacji zwrotnych na temat mojego zaangażowania i użytecznej wiedzy, którą przekazałem słuchaczom, co bardzo mnie cieszy - dodaje prof. Marcin Szulc.

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG