Lato z foką. ACK Alternator zaprasza do Helu

Plakat wydarzenia

Rozmowy o książkach, warsztaty i spotkania z fokami w szumie morza w tle. To część z propozycji, które czekają na gości Stacji Morskiej UG w Helu 6 lipca podczas wakacyjnej imprezy pt. Lato z foką, organizowanej przez Alternator - Akademickie Centrum Kultury na UG.

- W czasie wakacji na Hel przyjeżdżają tysiące turystów. Naszą propozycję chcemy skierować do tych, którzy wśród tłumu i zgiełku poszukują odrobiny wyciszenia, dobrych dźwięków, kontaktu z wartościową książką i bliskości natury – mówi Alicja Weydmann z ACK Alternator.

6 lipca 2021 (wtorek) przez cały dzień w pobliżu i na terenie Stacji Morskiej UG im. Prof. Krzysztofa Skóry w Helu będą odbywały się spotkania, warsztaty, gry terenowe i inne plenerowe atrakcje. W programie m.in. inspirujące warsztaty, ciekawe spotkania oraz  muzyka i film.

Lato z foką

W wakacyjnej atmosferze rozmawiać będą o literaturze: Kamil Zeidler, Rafał Król oraz Katarzyna Tubylewicz. A autorzy książki Moje tai chi, Paweł Antonowicz i Mateusz Kajnath, powiedzą o swojej książce, ale także zaprezentują pokaz Tai Chi. Przez cały wtorek będzie można oglądać wystawę fotograficzną podróżnika Rafała Króla, autora książki 25 500, a kino plenerowe zaprosi na zakończenie na projekcje filmu Palm Springs.

Dla najmłodszych gości zaplanowano grę terenową, która poszerzy ich wiedzę na temat ekologii, świata bałtyckiej fauny i flory. W przygotowanej specjalnej strefie dla dzieci znajdą się m.in. miejsce na chemiczne eksperymenty i stoisko edukacyjne Stacji Morskiej UG. Dzieci zaproszone zostaną do tworzenia wspólnego muralu o tematyce morskiej, posłuchają słuchowisko dla dzieci oraz edukacyjnych  prelekcji.

Dużą atrakcją będzie możliwość wejścia na pokład i zwiedzenie statku naukowo-badawczego Instytutu Oceanografii UG r/v Oceanograf. To jeden z najnowocześniejszych statków badawczych, wyposażony w specjalistyczny i unikalny sprzęt do badań biologicznych, chemicznych i fizycznych oraz dna morskiego.

Lato w fokarium Stacji Morskiej UG

Niebywałą i jedyną okazją, aby u nas obejrzeć foki, które żyją w Bałtyku proponuje fokarium Stacji Morskiej UG. To jedyna tego typu placówka w Polsce, otwarta na potrzeby badawcze całego środowiska naukowego kraju. Wchodzi również w skład międzynarodowej sieci MARS (The European Network of Marine Research Institutes and Stations), skupiającej stacje morskie i instytuty badawcze z całej Europy.

Problematyka badawcza Stacji Morskiej UG koncentruje się na: biologii i ekologii bałtyckich ssaków morskich i ryb strefy przybrzeżnej Bałtyku oraz na zagadnieniach dotyczących rzadkich gatunków i biotopów Bałtyku i na monitoringu chronionych gatunków i ich siedlisk.

Stacja stanowi krajowe centrum badań ssaków morskich tj. jak foki i morświny oraz na temat skali antropogenicznych zagrożeń dla nich i ich siedlisk w polskiej części Bałtyku.

Stacja znana jest m.in. z projektu restytucji gatunku foki szarej na obszarze Południowego Bałtyku. Fokarium Stacji Morskiej UG jest miejscem ekspozycji, hodowli i rehabilitacji fok. Co roku ratuje się tutaj od kilku do ponad 30 fok. Stacja prowadzi rejestr obserwacji wszelkich gatunków waleni (delfinów i wielorybów), które okazyjnie pojawiają się w Bałtyku.

Już od czerwca Fokarium Stacji Morskiej UG doświadcza już pełni sezonu. - Turyści w Helu dopisują ze względu na pogodę. Fok w fokarium Stacji Morskiej mieszka od lat tyle samo – pięć - wyjaśnia  dr Iwona Pawliczka vel Pawlik, Kierownik Stacji Morskiej UG. - Osobniki leczone w ośrodku rehabilitacji fok zostały wszystkie oddane Bałtykowi, ostatnia 11 czerwca. Polecam zajrzeć na facebooka fokarium – dodaje.

Jak podkreśla Pani Kierownik, ze względu na obowiązujące obostrzenia covidowe może przyjąć ograniczoną przepisami liczbę odwiedzających i wszystko wygląda na to, że limit ten zostanie wykorzystany do końca. - W obsłudze ruchu turystycznego, jak co roku pomagają nam wolontariusze z całej Polski, którzy dbają o turystów służąc informacją i wiedzą o fokach i Bałtyku – wyjaśnia.

Uwaga foka!

Nie tylko foki w Helu przeżywać będą intensywne spotkania ze zwiedzającymi gośćmi. Także, te które wizytują nasze wybrzeża - głównie foka szara i rzadziej obrączkowana, mają mniej spokoju. - Lato jest ciężkim okresem dla fok, ponieważ ich plażowe siedliska są oblegane w tym czasie przez człowieka, stąd trudno im znaleźć bezpieczne miejsce do odpoczynku – mówi dr Iwona Pawliczka vel Pawlik.. Jak podkreśla, fokę można spotkać na naszym wybrzeżu i nawet, przy odpowiednim zachowaniu, ją poobserwować - w każdym jego miejscu, ale najprędzej tam, gdzie jest najmniej ludzi. - Trzeba wtedy zachować dystans i albo ominąć w bezpiecznej odległości foką (min.20m), albo zatrzymać się i spokojnie w ciszy obserwować zwierzę - najlepiej usiąść lub położyć się na piasku - .

Jeśli coś nas niepokoi w jej wyglądzie czy zachowaniu można zadzwonić na tel. alarmowy Stacji Morskiej 601 88 99 40,  gdzie każdy przypadek jest analizowany i w razie potrzeby podejmowana jest akcja ratownicza.

Podobno foki uwielbiają muzykę, stąd pomysł aby umilić dzień morskim melomanom, realizując dla nich specjalny koncert. Goście fokarium Stacji Morskiej też będą mogli posłuchać...

Organizatorami wydarzenia Lato z foką są: Uniwersytet Gdański, Akademickie Centrum Kultury UG Alternator, Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG, Fundacja Rozwoju UG, Wydawnictwo UG, Centrum Studiów Azji Wschodniej UG, Parlament Studentów UG, Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG, Centrum Komunikacji i Promocji UG, a partnerem wydarzenia jest Urząd Miasta Helu. Patroni medialni: "Gazeta Uniwersytecka", Pismo Społeczności Akademickiej UG i Radio MORS.

Szczegółowy program imprezy:

https://www.facebook.com/events/603166147302117/?ref=newsfeed

Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG