- Latem 1945 roku amerykański oficer William J. Tonesc, przyjeżdża do Warszawy z misją organizacji ambasady USA. Wplątany w szpiegowski skandal wyjeżdża przed czasem, ale udaje mu się odnaleźć dawną miłość… - tę historię zawiłych dziejów z powojennej stolicy, badanych przez dr hab. Annę Mazurkiewicz prof. UG z Wydziału Historycznego UG poznają 10 lipca słuchacze kolejnego wykładu z cyklu Letnie spotkania z Nauką w Czarlinie–Skoczowie.
Na każdą sobotę lipca i sierpnia na Kaszubach zaplanowane są wykłady pt. Letnie Spotkania z Nauką. Wśród tegorocznych prelegentów są naukowcy z UG, a wśród uczestników letnicy oraz mieszkańcy pobliskich miejscowości.
Jak podkreślają organizatorzy, w odróżnieniu od innych festiwali nauki, które zazwyczaj trwają kilka dni i najczęściej w dużych ośrodkach miejskich Letnie spotkania z nauką trwają przez dwa miesiące i odbywają się w sercu Kaszub, na otwartym powietrzu i w otoczeniu leśnej przyrody. Spotkania są otwarte i bezpłatne.
W każda sobotę lipca i sierpnia o godz. 20.00 w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie nad jeziorem Wdzydze naukowcy z różnych dyscyplin wygłoszą popularnonaukowe wykłady, upowszechniające wyniki prowadzonych przez nih badań. Po wykładach odbywają się dyskusja oraz rozmowy z wykładowcami.
Adresatami Spotkań są wszyscy zainteresowani, którzy mają ochotę spędzić sobotni, wakacyjny wieczór na wysłuchaniu popularnonaukowego wykładu. - Wykładowcy mają świadomość wakacyjno-letniej atmosfery naszych Spotkań, dlatego wykłady są opowiadane prostym i zrozumiałym językiem, pozbawionym naukowych, hermetycznych zwrotów – zapowiada dr Wacław Kulczykowski, organizator spotkań ze strony UG.
Zdaniem organizatorów, największym atutem Letnich Spotkań z Nauką to wykładowcy. - To wybitni specjaliści bardzo różnych dyscyplin naukowych, przedstawiciele zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia, jedni z najlepszych naukowców i popularyzatorów w Polsce – podkreślają.
W tym roku w Spotkaniach wezmą udział także wykładowcy z Wydziału Historycznego UG: prof. dr hab. Beata Możejko, dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG i mgr Dominika Leśniewska oraz dr Marcin Szulc z Instytutu Psychologii UG.
W sobotę 10 lica pierwszy wykład z naszej uczelni wygłosi dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG pt. Miłość w powojennej Warszawie ze skandalem szpiegowskim w tle.
Opowieść, oparta na badaniach zaczyna się od lata 1945 roku, kiedy szukano w Warszawie miejsca dla ambasady amerykańskiej, która mogłaby obserwować przygotowania do wyborów w Polsce. To zadanie otrzymał Williama J. Tonesk, oficer amerykańskiej marynarki, pracujący także dla amerykańskiego wywiadu. Jego zadaniem było zbieranie informacji i nawiązywanie kontaktów wśród Polaków. Uwikłany w skandal szpiegowski zakończył misję, ale odnalazł… miłość sprzed lat.
- Niezwykła biografia Tonesca odzwierciedla amerykańsko-polskie związki w ciągu dwudziestego wieku - w ich wielości, złożoności i różnorodności – wyjaśnia dr hab. Anna Mazurkiewicz prof. UG. - Warto czasem zwrócić uwagę na osoby pojawiające się na drugim planie, stojące w cieniu przywódców, gdyż ich biografie mogą okazać się kluczowe dla pogłębienia kontekstu, zrozumienia uwarunkowań i poznania nieznanych dotąd szczegółów dotyczących m.in. świata polityki, dyplomacji, czy wywiadu - dodaje.
Dr hab. Anna Mazurkiewicz prof. UG, Instytut Historii UG jest historyczką z UG, autorką monografii dotyczących relacji amerykańsko-polskich po II wojnie światowej oraz poświęconych doświadczeniu środkowoeuropejskich uchodźców politycznych. Mazurkiewicz jest kierownikiem Zakładu Historii Najnowszej Powszechnej Instytutu Historii UG oraz Prodziekanem ds. Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej na Wydziale Historycznym UG. Stypendystka Komisji Fulbrighta (Stanford University), Fundacji Kościuszkowskiej (University of Minnesota), Funduszu Wyszehradzkiego (Central European University), American Polish Research Fellowship (University of Notre Dame). Wykładowca uczelni amerykańskich - State University of New York at Buffalo, Valdosta State University (USA) - jako stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej. Prezes amerykańskiej organizacji: Polish American Historical Association (2017–2018). Członkini Association for Slavic, East European and Eurasian Studies, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Międzywydziałowej Komisji Polskiej Akademii Umiejętności do Badań Diaspory Polskiej, Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk. Obecnie Mazurkiewicz realizuje badania dotyczące Williama J. Toneska w oparciu o grant NCN (Opus 17).
Program XIX Letnich Spotkań z Nauką
10 lipca - Miłość w powojennej Warszawie ze skandalem szpiegowskim w tle
prof. UG, dr hab. Anna Mazurkiewicz (Instytut Historii UG)
17 lipca - Historie z gdańskich ulic. Czym zajmowali się dawni mieszkańcy miasta?
mgr Dominika Leśniewska (Wydział Historyczny UG)
24 lipca - O gdańskim kaprze, wielkiej karaweli, morskiej bitwie i zdobyciu ‘Sądu Ostatecznego’
prof. dr hab. Beata Możejko (Instytut Historii UG)
31 lipca - Fizyka drgań a muzyka, czyli dlaczego nie da się nastroić fortepianu
mgr inż. Aleksander Żytko (Instytut Oceanologii PAN)
7 sierpnia - Powodzie w Gdańsku i na Żuławach - wczoraj i dziś
prof. IO PAN, dr hab. Joanna Szczucka (Instytut Oceanologii PAN)
14 sierpnia - Nowe narkotyki - nowe zagrożenia. Jak uratować nasze dzieci?
prof. UG, dr Marcin Szulc (Instytut Psychologii UG)
21 sierpnia - Czy „jaśniej” zawsze oznacza „lepiej”? – czyli rzecz o skażeniu światłem”
prof. dr hab. Krystyna Skwarło-Sońta (Wydział Biologii, Zakład Fizjologii Zwierząt, Uniwersytet Warszawski)
28 sierpnia - Awarie budowlane z gruntem zbrojonym w tle
prof. IBW PAN dr hab. Marek Kulczykowski (Instytut Budownictwa Wodnego PAN)
Wszystkie wykłady odbywają się o godzinie 20.00.
O programie , wykładach i wykładowcach: http://osrodek.ibwpan.gda.pl/index.php/lsn/lsn2021/
Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG