Stacja Biologiczna Wydziału Biologii oraz Laboratorium Wydmowe

Rok 2020 to niezwykła data dla całego Uniwersytetu Gdańskiego, bo właśnie w tym roku obchodzimy jego pięćdziesięciolecie. Ale jest to także szczególny rok dla Stacji Biologicznej Wydziału Biologii UG, bo oprócz świętowania okrągłej rocznicy powstania naszej uczelni może także obchodzić powstanie Wyspy Sobieszewskiej, na której jest zlokalizowana. Właśnie w tym roku mija bowiem 180 lat od  powstania jednego z ramion Wisły - Wisły Śmiałej, która przerwała wał wydmowy w okolicach wsi Górki oraz 125. rocznica otwarcia Przekopu Wisły, odprowadzającego obecnie większość wód wiślanych do morza. Właśnie te dwa ramiona rzeki odcięły fragment lądu nazwany Wyspą Sobieszewską.

Stacja Biologiczna należy do Uniwersytetu Gdańskiego od 1971 roku, kiedy to została przejęta przez Wydział Biologii i Nauk o Ziemi od Akademii Medycznej. Obecnie Stacja prowadzi edukację skierowaną nie tylko do studentów, ale również uczniów szkół i innych odbiorców. Włącza się także w program społeczny, realizowany przez Urząd Miasta Gdańsk, na rzecz mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej.

O powstaniu Wyspy i jej walorach przyrodniczych opowiedziała szefowa Stacji, dr inż. Katarzyna Żółkoś, w programie Dzień Dobry Tu Gdańsk (w ok. 30 minucie programu) w regionalnej TVP https://gdansk.tvp.pl/39001964/dzien-dobry-tu-gdansk a także w Teleexpresie https://teleexpress.tvp.pl/46533505/laboratorium-wydmowe . 

Biuro Promocji