Rekrutacja na Uniwersytecie Gdańskim

Informatyka, Kryminologia, Filologia angielska oraz Psychologia – to najpopularniejsze kierunki wybierane przez kandydatów na Uniwersytet Gdański. Uczelnia zaplanowała w tym roku przyjęcie blisko 12 tys. osób. Tegoroczne nowości to Międzydziedzinowe Indywidualne Studia Humanistyczne i  Społeczne oraz w języku angielskim - Produkcja form audiowizualnych i Quantum Information Technology i Cultural Communication.

- Informatyka - z liczbą blisko 16 kandydatów na miejsce  - jest absolutnym „hitem” i niewątpliwą niespodzianką obecnej rekrutacji. Bardzo duże zainteresowanie kandydatów sprawiło, że kierunek oferowany przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki dołączył do „czołówki” najpopularniejszych kierunków na UG – informuje Beata Królczyk, kierownik Biura Rekrutacji UG.

Jak podkreśla, na ostateczny wynik rekrutacji trzeba będzie jeszcze jednak poczekać. - Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tegorocznych maturzystów – jak każdego roku - zróżnicowano harmonogram rekrutacyjny, przez co zapisy na część kierunków trwały aż do 12 lipca, a część nadal pozostaje otwarta dla tegorocznych kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia - dodaje.

Na ogłoszenie list kandydatów czekają jeszcze następujące kierunki: Biotechnologia – 19 lipca, Etnologia – 21 lipca, Pedagogika – 21 lipca, Niemcoznawstwo – 22 lipca, Religioznawstwo – 22 lipca, Etnofilologia kaszubska – 27 lipca, Rosjoznawstwo – 27 lipca, Studia bałkańskie – 27 lipca, Studia wschodnie – 27 lipca, Cultural Communication – 13 września.

Uczelnia zaplanowała przyjęcie blisko 12 tysięcy osób  w tym 8 829 osób na studia stacjonarne oraz 2 942 osoby na studia niestacjonarne.

Najpopularniejsze kierunki na UG w  rekrutacji na rok akademicki 2021/2022 – studia stacjonarne pierwszego stopnia (licencjackie) oraz jednolite magisterskie  to: Informatyka (profil ogólnoakademicki - 15,44 kandydatów na jedno miejsce, Kryminologia – 14,20 kandydatów na jedno miejsce, Filologia angielska – 12,44 kandydatów na jedno miejsce, Psychologia – 11,02 kandydatów na jedno miejsce, Skandynawistyka – 8,97 kandydatów na jedno miejsce. Kolejne kierunki: Zarządzanie instytucjami artystycznymi menadżerska – 8,44, Produkcja form audiowizualnych – 8,20, Sinologia – 7,69,  Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – 7,15, Genetyka i biologia eksperymentalna – 6,85, Bezpieczeństwo narodowe – 6,53, Amerykanistyka – 6,40, Prawo – 6,36, Finanse i rachunkowość – 5,45 kandydatów na jedno miejsce.

Uniwersytet Gdański zaproponował w tym roku kilka rekrutacyjnych nowości, m.in. Międzydziedzinowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne (MISHiS) - studia stacjonarne pierwszego stopnia, Produkcja form audiowizualnych - studia niestacjonarne pierwszego stopnia, Quantum Information Technology - studia stacjonarne drugiego stopnia prowadzone w języku angielskim oraz Cultural Communication - studia stacjonarne drugiego stopnia prowadzone w języku angielskim. Ofertę studiów
w języku angielskim poszerzyły również specjalności na Wydziale Zarządzania: Business Informatics na kierunku Informatyka i Ekonometria - studia stacjonarne drugiego stopnia prowadzone w języku angielskim oraz Management na kierunku Zarządzanie - studia stacjonarne drugiego stopnia.

Na podsumowanie rekrutacji na UG trzeba jednak będzie jeszcze poczekać. Jak informuje Beata Królczyk, kierownik Biura Rekrutacji UG, przyjęcia na studia stacjonarne pierwszego stopnia (na wybranych kierunkach) nadal prowadzą Wydziały: Filologiczny, Historyczny oraz Nauk Społecznych. Część wydziałów rozważa już uruchomienie rekrutacji dodatkowej. Nabór trwa także na studiach stacjonarnych drugiego stopnia oraz studiach niestacjonarnych. Obecnie (dane z 15 lipca) można jeszcze aplikować na  9 kierunków studiów stacjonarnych pierwszego stopnia. Rekrutacja na studia drugiego stopnia i studia niestacjonarne odbywa się do końca września, ale obowiązują różne terminy aplikacji na poszczególne kierunki. - Ważne, aby kandydaci sprawdzali daty i mieli świadomość, że po przekroczeniu ostatecznego dnia rejestracji, nabór na kierunek nie będzie możliwy – podkreśla Beata Królczyk, kierownik Biura Rekrutacji UG.

Terminy rekrutacji i wszystkie informacje o zasadach rekrutacji można znaleźć na stronie:

Informacji na temat zasad rekrutacji udziela Biuro Rekrutacji UG:

ul. Bażyńskiego 8, pok. 228-230, 80-309 Gdańsk
telefony: (58) 523 25 32, 523 23 28, 523 23 32, 523 23 12