Nowa siedziba Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Zdjęcie ze str. wirtualne.muzeumgdansk.pl

Fot. wirtualne.muzeumgdansk.pl

Nowa siedziba Muzeum Bursztynu w Gdańsku, niemal trzykrotnie większa od dotychczasowej, dostępna będzie dla zwiedzających od 24 lipca br. - Obecne czasy wymagają nowych przestrzeni - obszerniejszych dla zwiedzających i dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami - mówi dr hab. Waldemar Ossowski, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Muzeum Gdańska.

Po 15 latach działalności w Katowni i Wieży Więziennej, gdańskie Muzeum Bursztynu zmienia siedzibę i przenosi się do Wielkiego Młyna na Starym Mieście w Gdańsku.

Będzie można zobaczyć tu ponad 1000 eksponatów - od bryłek z inkluzjami sprzed 40 mln lat, przez bursztynowy las i bursztynową komnatę po współczesne projekty artystów. Ponadto dowiemy się m.in., jak wygląda bursztyn na poziomie atomowym, jaki jest dźwięk pękającego lodowca pokrywającego Europę milion lat temu, czy jak prezentuje się 68-kilogramowa bryła bursztynu sumatrzańskiego, największego okazu na świecie, który na skutek działania promieni UV świeci na niebiesko.

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie nastąpi w sobotę, 24 lipca. Jak zapowiedział dr hab. Waldemar Ossowski, prof. UG, dyrektor Muzeum Gdańska, nowa lokalizacja będzie godna Gdańska uznawanego za światową stolicę bursztynu.

- Nie ma na świecie drugiej takiej kolekcji jak nasza, która tak wszechstronnie prezentowałaby bursztyn bałtycki. W nowym Muzeum opowiadamy, jak powstawał, jak wygląda w naturalnej postaci, jak się go wydobywa, jakie ma właściwości fizyczne i chemiczne oraz jak na przestrzeni wieków był poddawany obróbce artystycznej. Gdańska kolekcja bursztynowa jest wyjątkowa, to prawdziwy powód do dumy dla nas wszystkich - mówi dr hab. Waldemar Ossowski, prof. UG, dyrektor Muzeum Gdańska.

Bursztynowa kolekcja Muzeum Bursztynu w Gdańsku jest systematycznie wzbogacana. Wśród szczególnie cennych eksponatów warto wymienić liczące prawie 330 lat bursztynowe szachy, które powstały w Gdańsku, Jaszczurkę Gierłowskiej - inkluzję zwierzęcą w bursztynie bałtyckim, nazwaną na cześć znalazczyni, Gabrieli Gierłowskiej (to pierwsza bryłka zawierająca jaszczurkę znaleziona w Polsce i druga na świecie), czy drugi znany na świecie okaz gekona, reprezentujący nowy, nieznany nauce gatunek. W nowym Muzeum Bursztynu będzie można zobaczyć również największą na świecie, czterocentymetrową inkluzję pająka ptasznika oraz ciekawą inkluzję chwytówki modliszkowatej.

Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego

Gromadzeniem i przechowywaniem inkluzji, a także kolekcjonowaniem naturalnych odmian i form bursztynów zajmuje się również działając na terenie Uniwersytetu Gdańskiego Muzeum Inkluzji w Bursztynie. Muzeum UG zostało powołane w 1998 r. i stanowi integralną część pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Muzeum uniwersyteckie można podzielić na dwie części: wystawową i badawczą. Główna część wystawy poświęcona jest inkluzjom w bursztynie bałtyckim, ale można tu również zobaczyć odmiany i formy barwne bursztynu. Jest też mała część, która przedstawia żywice kopalne z innych rejonów świata i okresów geologicznych. Integralną i bardzo ciekawą częścią Muzeum Inkluzji w Bursztynie jest stała ekspozycja edukacyjna „Życie w lesie bursztynowym”.

W części badawczej znajduje się m.in. w pełni wyposażone laboratorium do przygotowywania próbek badawczych (m.in. do szlifowania, preparowania, dokumentacji rysunkowej, fotograficznej). Sam zbiór naukowy to ok. 6 tysięcy bryłek zawierających ok. 17 tys. zidentyfikowanych dotychczas inkluzji.

Więcej o Muzeum Inkluzji w Bursztynie UG: Blisko 17 tys. inkluzji liczy Muzeum Inkluzji w Bursztynie UG

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG