Dr hab. Grzegorz Berendt p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

Prof. Berendt

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotr Gliński, powierzył dr. hab. Grzegorzowi Berendtowi, prof. UG z Zakładu Historii Myśli i Kultury Politycznej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, pełnienie obowiązków dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Po złożeniu przez dra Karola Nawrockiego rezygnacji ze stanowiska Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (w związku z powołaniem go na stanowisko Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej), 24 lipca 2021 r. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński przekazał pełnienie obowiązków Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorzowi Berendtowi, prof. UG.

Obowiązki dyrektora MIIWŚ powierzone zostały dr. hab. Grzegorzowi Berendtowi na czas określony, tj. do czasu powołania dyrektora wyłonionego w trybie przepisów ustawy z dn. 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Dr hab. G. Berendt od lat nieprzerwanie związany jest z Uniwersytetem Gdańskim. Tu uzyskał magisterium, doktorat i habilitację, a także stanowisko profesora.

Od 1985 r., działa naukowo na Uniwersytecie Gdańskim. Początkowo pracował w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie w Zakładzie Historii Myśli i Kultury Politycznej. W latach 2002-2007. G. Berendt pełnił funkcję kierownika Studium Podyplomowego Historii na Wydziale Filologiczno-Historycznym UG. Był też zaangażowany w implementowanie systemu punktacji ECTS. Ponadto wypromował 7 doktorów i ponad 40 licencjatów i magistrów.

Jako historyk prowadzi badania nad dziejami polskich Żydów i innymi grupami ludności Pomorza Gdańskiego w XX w.

Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych i ponad 30 popularnonaukowych. W dorobku naukowym ma trzy samodzielne monografie i współautorstwo 7 książek. Badał dzieje Gdańska, Lęborka, Pucka, Pruszcza Gdańskiego i kaszubskich gmin wiejskich. Aktualnie realizowane projekty naukowe dotyczą zagłady Żydów na Polesiu i relacji polsko-żydowskich w okresie Holocaustu.

Od maja 2017 r. dr hab. Berendt zawodowo związany jest też z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - przez ponad 4 lata pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. naukowych.

Więcej informacji na str. Muzeum

EMW/Zespół Prasowy UG