Święto kultur. Festiwal Wilno w Gdańsku

plakat wydarzenia

Już po raz osiemnasty odbędzie się w Gdańsku tradycyjny jarmark wileński, któremu towarzyszyć będzie bogaty program artystyczny. Zaplanowano m. in. spotkania literackie, koncerty, wystawy, dyskusje, pokazy filmowe oraz warsztaty rękodzieła.

Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske to interdyscyplinarny festiwal kulturalny, który organizowany jest wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno od osiemnastu lat. W ramach wydarzenia odbywa się tradycyjny jarmark wileński oraz wiele wydarzeń artystycznych. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 3 do 5 września.

Dyrektorem artystycznym festiwalu Wilno w Gdańsku jest dr Tomasz Snarski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. - Festiwal Wilno w Gdańsku, którego mam zaszczyt być dyrektorem artystycznym, składa się nie tylko z bogatego programu kulturalnego, ale to także ważne miejsce dyskusji i wymiany poglądów, w tym z udziałem środowiska akademickiego. Cieszę się, że nasze zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęła także w tym roku prof. Maria Mendel. Będziemy kontynuować ubiegłoroczną rozmowę o pedagogice miejsca, o tym, czego uczą nas nasze miasta, w tym Gdańsk i Wilno. Ponadto poszerzymy refleksję o nowe wątki w podejmowanej przez nią pracy badawczej, wokół książki pod jej redakcją pt. Eduwidma. Rzeczy i miejsca nawiedzone, wydanej ostatnio przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Na pewno poszukamy owych „eduwidm” pomiędzy Gdańskiem a Wilnem, a także tym, co symbolicznie reprezentują te dwa miasta. Idealnym rozwinięciem tego tematu będzie spotkanie autorskie z Tomaszem Grzywaczewskim wokół jego wspaniałej reporterskiej książki pt. "Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej"– mówi dr Tomasz Snarski.

Ważnym mottem tegorocznej edycji festiwalu, będzie wielokulturowość. Organizatorzy postarają się pokazać wielokulturowe oblicze Wilna. - Sądzę, że w świecie targanym konfliktami ważne jest ukazanie innej perspektywy, opartej o dialog i międzykulturową wspólnotę. W Gdańsku takie wartości jak otwartość, tolerancja, szacunek dla każdego człowieka są szczególnie ważne. Z kolei Wilno jest przykładem, że współistnienie różnych kultur jest nie tylko możliwe, ale też konieczne. Z jednej strony, we współpracy z Ambasadą Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, zaprezentujemy wystawy poświęcone litewskim Tatarom. Z drugiej, na naszej scenie wystąpi żydowski zespół z Wilna Fajerlech. Pokazujemy zatem różne oblicza Wilna, jako miasta wielu kultur, w tym litewskiej, polskiej, żydowskiej, tatarskiej czy karaimskiej – dodaje dr Tomasz Snarski.

W ramach festiwalu Wilno w Gdańsku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się również wystawa fotografii Powroty Czesława Miłosza na Litwę, a wśród nich szczególne symboliczne zdjęcie, w którym na jednym kadrze uchwycono Wisławę Szymborską, Guntera Grassa oraz Czesława Miłosza.

- W tym roku festiwal cieszy się wsparciem wielu partnerów, w tym wielu mediów polskich z Litwy. Szczególnie cenimy sobie współpracę z kwartalnikiem Znad Wilii oraz magazynem Kurier Wileński. Podczas festiwalu Wilno w Gdańsku będzie można zapoznać się z bogatą ofertą współczesnych wydawnictw wileńskich, w tym prozatorskich i poetyckich, a także uczestniczyć w spotkaniach autorskich, w tym m. in. z: Barbarą Szczepułą, Aleksandrem Jurewiczem, Birute Jonuškaitė, Marią Duszką, Józefem Szostakowskim czy Romualdem Mieczkowskimzachęca dyrektor artystyczny festiwalu.

Ważną częścią festiwalu jest też Festiwal Filmowy Emigra. W Kawiarni Filmowej W Starym Kadrze odbędą się pokazy filmowe oraz dyskusje z twórcami. Organizatorzy nie zapomną także o gdańszczanach urodzonych w Wilnie, szeroko współpracując z Pomorskim Oddziałem Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

- Szczególnie chciałbym także podkreślić udział w festiwalu Siostry Michaeli Rak z wileńskiego Hospicjum bł. księdza Michała Sopoćki. Siostra Michaela opowie o pracy i codzienności hospicjum. Chcemy w ten sposób wesprzeć hospicjum i całą ideę hospicyjną opartą o najpiękniejsze wartości, takie jak miłosierdzie i solidarność. Sam jestem wolontariuszem i współpracownikiem wileńskiego hospicjum. Wiem, jak ważne jest każde, choćby najmniejsze wsparcie – przekonuje dr Snarski.

Szczególnie interesującym punktem programu będzie Jarmark Wileński, podczas którego odbędą się m.in. warsztaty z wicia palm wileńskich oraz koncerty współczesnych zespołów z Litwy.

- Nasz festiwal łączy kultury i narody. Łączymy Polskę i Litwę, Gdańsk i Wilno, Litwinów i Polaków, ale przede wszystkim łączymy ludzi. Gdy Tomas Venclova otrzymywał doktorat honoris causa naszego Uniwersytetu powiedział mi wówczas, że wielokulturowość to zadanie moralne. Mam nadzieję, że poprzez festiwal Wilno w Gdańsku przyczyniamy się do jego wypełniania – podsumowuje.

Poniżej znajduje się szczegółowy program festiwalu.

Załączniki
Załącznik Rozmiar
Program festiwalu 1.96 MB
Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG