Konferencja programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Wymiana doświadczeń

Na temat bieżących działań, ograniczeń, wyzwań i szans jakie stają przed szkołami wyższymi w zakresie prowadzenia działań doskonałościowych dyskutowali członkowie międzynarodowego zespołu ekspertów wspólnie z wybranymi rektorami podczas konferencji sprawozdawczej uczelni biorących udział w programie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.

Spotkanie, odbywające się 8 września w Uniwersytecie Jagiellońskim, podzielono na cztery panele tematyczne: 1. naukowcy rozpoczynający karierę naukową, 2. działania na rzecz wzmocnienia kapitału ludzkiego, 3. ustalanie priorytetów badawczych i 4.  wyzwania związane z pandemią.

Podczas panelu z udziałem Uniwersytetu Gdańskiego Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski podzielił się doświadczeniami w zakresie wdrażania polityki rozwoju kadr naukowych, w tym działań na rzecz równego traktowania, transparentności procedur, elastyczności ścieżek rozwoju akademickiego, wsparcia publikacyjnego czy pokonywania formalnych uwarunkowań angażowania naukowców z zagranicy.

- To bardzo cenne i unikatowe doświadczenie móc na bieżąco śledzić aktywność polskich, bądź co bądź konkurencyjnych, uczelni w zakresie działań na rzecz doskonałości badawczej. Po prezentacji UG w tym zakresie widzimy, że jak na relatywnie niewielkie środki otrzymane w ramach programu osiągnęliśmy bardzo wiele, a najbliższe perspektywy wciąż rysują nowe pomysły na wsparcie naszych naukowców na różnych polach – powiedział prof. Piotr Stepnowski

Ważną częścią debaty były także dyskusja na temat działań konsolidacyjnych polskich uczelni w kontekście koncentrowania potencjału naukowego w największych ośrodkach akademickich – również w tym zakresie działania trzech największych gdańskich uczelni na rzecz Związku Fahrenheita dostarczają wielu cennych i unikatowych doświadczeń.   

 

ZP