100 urodziny Stanisława Lema. Premiera filmu i dyskusja w NCK-u

- Stanisław Lem, którego stulecie urodzin obchodzimy w najbliższy weekend, należy zarazem do najbardziej docenionych i najbardziej... niedocenionych pisarzy polskich XX wieku – mówi dr Maciej Dajnowski z Wydziału Filologicznego UG. W setne urodziny autora Solarisa o jego życiu i twórczości, o idei wolności, solidarności i otwartości w literaturze i sztuce będą dyskutować w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku ludzie kultury i nauki. Zapowiedziano także premierę filmu animowanego pt. Lem i Mrożek – reaktywacja.

Rok 2021 to Rok Stanisława Lema. 12 września 2021 r. mija równo 100 lat od dnia, w którym urodził się jeden z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w.

W programie projektu w Nadbałtyckim Centrum Kultury pt. Boli tylko, gdy się śmieję... znajdzie się dyskusja z udziałem aktora Mirosława Baki, prof. Henryka Cześnika z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dr. Macieja Dajnowskiego z Wydziału Filologicznego UG.

- Stanisław Lem, obok klasyka-noblisty, Henryka Sienkiewicza oraz znacznie bardziej hermetycznych ojców naszej awangardy - Witkacego, Brunona Schulza, Witolda Gombrowicza - cieszy się największym uznaniem w międzynarodowej społeczności czytelników – przekonuje dr Maciej Dajnowski.  - Jednocześnie do szerszej świadomości Polaków nie przebiła się wciąż (i może nigdy nie przebije) wiedza, jak unikatowym zjawiskiem artystycznym i intelektualnym była "kometa Lem" - pokutuje w niej wciąż obraz zdolnego, poczytnego (i pokupnego) twórcy fantastyki naukowej. Lem był nim także, ale bynajmniej nie wyłącznie – dodaje.

- Wobec bogactwa i wielowymiarowości tak osoby autora "Solaris", jak i jego literackiego dzieła będę się starał podkreślić tę różnorodność, rozległość horyzontów i w pewnym sensie - niemożność sprowadzenia do jednego mianownika tego, co Stanisław Lem zostawił po sobie jako dzieło pisarskie – zapowiada dr Maciej Dajnowski. Hasłem-kluczem jego wystąpienia będzie Witkacowska metafora jedności w wielości, która lepiej może niż hybryda oddaje harmonijny, przemyślany i celowy charakter spuścizny Lema.

Rok jubileuszowy stał się pretekstem dla wielu uroczystości, które przypominają o wkładzie pisarza w kulturę polską i nasze życie intelektualne. - Jedną z nich będzie premiera filmu Marka Wojtasika i Pawła "Paulusa" Mazura "Lem i Mrożek. Reaktywacja" stworzonego na podstawie korespondencji obu pisarzy opublikowanej przez Znak w roku 2011 – zapowiada dr Maciej Dajnowski.

- Scenariusz filmu powstał w oparciu o korespondencję Stanisława Lema i Sławomira Mrożka. Spotkają się tu wybitne i niepodobne do siebie osobowości pisarskie. Lem, Mrożek, Błoński i Szczepański stanowili ważną, choć nieoficjalną grupę opiniotwórczą tamtego czasu, nad którą unosił się jeszcze jeden mityczny autorytet i wzór – Gombrowicz – zapowiadają organizatorzy.

Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35, 12 września 2021, godz. 17.30. Wydarzenie będzie transmitowane  na stronie  Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

https://www.nck.org.pl/pl

Ze Stanisławem Lemem rozmawiał w 1998 roku Tomasz Stoppa z UG. Zamieszczamy tę dawną rozmowę z Mistrzem pt. Powrót z gwiazd, która ukazała się na łamach pisma UG Vivat Academia (8/1998).
Załączniki
Ewa K.Cichocka / Zespół Prasowy UG