Finanse w odmienionej rzeczywistości. Europejski Kongres Finansowy w Sopocie

Ekonomiści i przedstawiciele instytucji finansowych z Polski i Europy spotkali się 13-15 września w Sopocie. W Europejskim Kongresie Finansowym wzięli udział m.in. prezesi i członkowie zarządów 50 największych instytucji z sektora finansowego, ponad 150 panelistów z Polski i zagranicy, 150 przedstawicieli mediów oraz 60 studentów i doktorantów z polskich i zagranicznych uczelni biorących udział w ramach trwającej wraz z Kongresem Akademii EKF.

Inicjatorem i koordynatorem Europejskiego Kongresu Finansowego (EFC) jest profesor Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Leszek Pawłowicz, prof. UG, a w radzie programowej EFC zasiadają m.in.: Dziekan Wydziału Ekonomicznego UG – dr hab. Monika Bąk, prof. UG i Dziekan Wydziału Zarządzania UG - prof. dr hab. Mirosław Szreder.

W tym roku temat przewodni Kongresu brzmiał „Finanse w odmienionej rzeczywistości”. Rzeczywistości zmian jakie w gospodarce spowodowała pandemia koronawirusa i przez którą poprzednia edycja EFC miała charakter wirtualny.

Pierwszego dnia gości przywitał były premier Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej EFC i Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. Zgromadzeni wysłuchali też wystąpień Tadeusza Kościńskiego, ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Pawła Borysa, prezesa Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Kolejnym punktem programu była bardzo interesująca debata prowadzona przez Jana Krzysztofa Bieleckiego z udziałem Leszka Balcerowicza, Marka Belki i Jerzego Hausnera. Nie szczędzili oni słów krytyki pod adresem obecnej polityki Rady Polityki Pieniężnej, utrzymującej bardzo niskie stopy procentowe, pomimo rosnącej inflacji, oraz pod adresem rządu i konstruowania przez niego budżetu państwa w nieprzejrzysty sposób, który uniemożliwia określenie faktycznego zadłużenia publicznego.

W czasie trzech dni kongresu rozmawiano także m.in. o tym jak finansować politykę klimatyczną w miastach, o wiarygodności ekonomicznej państwa, roli rynku kapitałowego w postpandemicznej odbudowie gospodarki, wpływie polityki podatkowej na rynek finansowy, walce z wykluczeniem cyfrowym i wyzwaniach stojących przed sektorem bankowym.

Swoje premiery miały na Kongresie dwie książki. Dana Breznitza, profesora Uniwersytetu w Toronto “Innowacje w praktyce – jak budować dobrobyt w świecie, który nie przebacza” oraz Bohdana Wyżnikiewicza, prezesa zarządu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych „Dlaczego jedni są bogaci a inni nie”.

 

Maciej Goniszewski