fot. Alan Stocki
Na pozór kameralnie, jednak z licznym udziałem studentów: 20 listopada na Uniwersytecie Gdańskim odbyły się Minitargi Pracy „Moja Kariera”. Organizatorem wydarzenia, które odbyło się na Wydziale Nauk Społecznych, było Biuro Karier Uniwersytetu Gdańskiego.
- Od wielu lat organizujemy targi pracy dla studentów - mówi Aleksandra Stenke, kierowniczka Biura Karier UG. - Początkowo to wydarzenie miało charakter masowy i było współorganizowane przez różne uczelnie. Po pandemii przyjęliśmy bardziej kameralną formę. Teraz targi odbywają się dwa razy w roku (w maju i w listopadzie) i organizujemy je stricte dla naszej uczelni, jako Biuro Karier Uniwersytetu Gdańskiego. Mniejsza przestrzeń zapewnia większą swobodę rozmowy, a studenci nie są jedynie częścią anonimowego tłumu.
W tym roku targowe stoiska zagospodarowało kilkanaście firm. Niektóre z nich stale współpracują z Biurem Karier Uniwersytetu Gdańskiego i od lat uczestniczą w organizowanych tu targach pracy, inne dopiero zaczynają tę współpracę. - Zależy nam na tym, aby firmy, które się wystawiają, miały sprecyzowaną ofertę dla studentów w kontekście wejścia na rynek pracy: na przykład program stażowy, praktyki, pracę, możliwości rozwoju zawodowego – podkreśla Aleksandra Stenke. - Staramy się współpracować z firmami, o których wiemy, że dysponują atrakcyjnymi ofertami pracy lub ciekawymi możliwościami rozwoju.
Celem targów jest umożliwienie studentom - potencjalnym kandydatom - nawiązanie pierwszych kontaktów z przyszłymi pracodawcami. A co mówią o targach studenci? Przede wszystkim bardzo pozytywnie oceniają pomysł zorganizowania targów pracy na terenie uczelni.
- Bardzo fajna jest możliwość zobaczenia wielu firm z zupełnie innej perspektywy - mówi Mateusz, student I roku geografii. - Nie mam jeszcze sprecyzowanych planów zawodowych, ale możliwość porozmawiania z różnymi firmami, nawet dostanie od nich „gratisów”, by później zapoznać się z ofertą, pozwala poznać perspektywę tego, co mogę robić w przyszłości. Poza tym dowiedziałem się o istnieniu firm, których wcześniej nie znałem.
Studenci doceniają także atrakcyjność stanowisk oraz zaangażowanie osób opowiadających o swoich organizacjach. Przy większości stanowisk ustawiały się długie kolejki zainteresowanych studentów.
Zapytaliśmy potencjalnych pracodawców, jakich kompetencji poszukują wśród kandydatów - oraz jakie benefity są najbardziej doceniane przez pracowników. W zakresie oczekiwań firm, oprócz kompetencji „twardych”, związanych z wymogami danego stanowiska, pojawiają się elementy „miękkie”, takie jak dopasowanie się do zespołu. O atrakcyjności pracodawcy często zaś stanowi - oprócz wynagrodzenia - oferowany system benefitów.
Przedstawicielka jednego z banków zauważa, że młodzi ludzie doceniają na przykład możliwość odbywania wolontariatu pracowniczego. Inna firma stawia na aspekt równowagi praca-życie, oferując integracyjne „turystyczne piątki”, platformy darmowych porad czy czas na samorozwój. - Ludzie nie chcą być pracoholikami, chcą pracować tyle, ile trzeba i nie marzą o nadgodzinach. Chcą wrócić do domu i odpoczywać z czystą głową i zająć się życiem prywatnym – wyjaśnia Michał Kozłowski, przedstawiciel JohnnyBros, podkreślając znaczenie work-life balance w polityce firm.
Na targach można było się także spotkać z przedstawicielkami uniwersyteckiego Biura Karier. Wielu studentów korzysta z okazji , by dowiedzieć się, czym zajmuje się Biuro Karier, w czym może ich wesprzeć, z czego mogą skorzystać. Jak zauważa Aleksandra Stenke: - Studenci są zainteresowani naszą działalnością i cieszą się, że jest takie miejsce na uczelni, które pomaga przejść ze świata akademickiego, świata nauki, do świata rynku pracy. Targi to okazja do prezentacji działań Biura, do wyjścia do studentów - oraz pokazania im, że jesteśmy po to, by ich wesprzeć.
Kolejne targi pracy, organizowane przez Biuro Karier na Uniwersytecie Gdańskim, odbędą się wiosną 2025.
Z działalnością i ofertą Biura mona się zapoznać na stronie: https://biuro-karier.ug.edu.pl/pl/