„Almanax” - co w szufladzie piszczy? Studenckie wiersze, opowiadania i komiksy

- Almanax to powstały z inicjatywy Koła Naukowego Teoretyków Literatury UG zbiór twórczości młodych, ambitnych i pełnych zaangażowania w rozwój literatury i sztuki ludzi - mówi Maria Wrzeszcz, redaktorka działu poezji studenckiego czasopisma. Właśnie ukazał się drugi numer periodyku, liczący ponad 300 stron.

Na początku 2021 r. studenci UG rozpoczęli nowe przedsięwzięcie artystyczne – czasopismo Alamnax. Jak informują redaktorzy pisma, gdy powstawały zarysy zbioru studenckiej twórczości, projekt miał być pojedynczym przedsięwzięciem, które składałoby się z kilkunastu opowiadań. W rezultacie stał się periodykiem, którego wiosenne i letnie wydanie objęły ponad 800 stron.

Nikt nie zakładał tak licznego odzewu. Jak informuje dr Maciej Dajnowski, z Wydziału Filologicznego UG oraz sekretarz redakcji czasopisma, do pierwszego numeru zgłosiło się 54 amatorów pisarstwa i 7 adeptów do redakcji. - Wśród autorów w największej ilości pojawiają się studenci i studentki, doktoranci i doktorantki oraz absolwenci i absolwentki Uniwersytetu Gdańskiego - dodaje Maria Wrzeszcz. Wydanie wiosenne Almanaxu ukazało się w formie cyfrowej 1 maja 2021 r.

Tak liczne grono twórców oznaczało także dużą różnorodność wśród zebranych tekstów. - Na naszych stronach można znaleźć tak naprawdę wszystko – od limeryków i zabawnych fraszek aż po naprawdę dobry kawałek prozy! - przekonuje Maria Wrzeszcz. Pierwszy numer czasopisma  zawierał zarówno opowiadania o szalonych konspiracjach jak i o Kubusiu Puchatku; wiersze o myciu zębów jak i o tkających zdania pająkach; scenariusz o staruszce w żałobie jak i komiks na podstawie dzieł H.P Lovecrafta; pandemiczne fotografie jak i wywiad o repatriacji w czasach PRL-u.

Redakcją tak dużej ilości utworów zajęli się członkowie Koła Teoretyków Literatury z UG. Proces redakcji blisko 100  utworów trwał od marca do maja 2021 r. i został przeprowadzony przez Michała Bolka (Dział Przekładu), Joannę Danowską, Patryka Dzikiewicza, Alicję Smaruj, Paulinę Sokólską, Marysię Wrzeszcz (Dział Poezji), Aleksandrę Zdanowicz oraz dr Macieja Dajnowskiego (Sekretarz Redakcji). Aż 500 stron tekstów do redagowania zapewnili głównie studenci Wydziału Filologicznego.

Jednak Almanax nie jest przestrzenią, ograniczoną jedynie dla humanistów. Każdy student UG może spróbować zaprezentować swoją twórczość literacką.- Chętnie przyjmujemy autorów i autorki także spoza UG (a także spoza Pomorza/Wybrzeża) - mówi dr Maciej Dajnowski. - Dzięki temu ostatnie strony z notkami o autorach stale się poszerzają, a pomysły dotyczące zakresu tematycznego na kolejne numery zdają się nie mieć końca… - dodaje Maria Wrzeszcz.

W sierpniu 2021 r. wydana została druga, letnia odsłona wydania głównego. Wraz z początkiem września można także wyczekiwać jesiennego Almanaxu.  - Jako redaktorka działu poezji z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że i tutaj naprawdę dużo się dzieje. - podsumowuje całą działalność Almanaxu Maria Wrzeszcz. To czas dla młodych pisarzy, aby zacząć przeszukiwać szuflady!

Numer 1 i 2 Almanaxu można znaleźć tutaj:

https://fil.ug.edu.pl/wydzial_filologiczny/instytuty/instytut_filologii…

 

Redakcja czeka na zgłoszenia chętnych autorów:

Fotografie, grafiki, obrazy i rysunki: joasia.danowska@gmail.com, poezja: marysiawrzeszcz@gmail.com

Zgłoszenia do numeru tematycznego “Pod znakami Erosa”: margdachelm@gmail.com

Pozostałe zgłoszenia : almanax.redakcja@gmail.com

 

Aby zachęcić do lektury publikujemy próbkę twórczości autorów:

A kiedy śpię nachodzą mnie pająki strachu. 

Przędą cienką linię zdań

osnuwają wokół mnie kokon 

Ciało wzdryga się i marszczy 

gdy ludzie pod powierzchnią skóry buzują 

a rzeczywistość staje się lepka.” 

Fragment wiersza Pająki Szymona Kamińskiego

 

Nie ma ludzi, nie ma samochodów. Nikogo. Właściwie mogłabym zacząć tę opowieść trochę inaczej. Łeba poza sezonem jest jak stary człowiek, który przeżył swoje piękne momenty, a teraz już może odpocząć. Myślę chwilę i stwierdzam, że Łeba ma jednak lepiej. Zawsze w maju odradza się i może wszystkie głupie błędy młodości naprawić lub przeżyć od nowa.

Fragment opowiadania Przypadki Beaty Budzkowskiej

 

W porównaniu do narodzin pluszaka, narodziny dziecka to bułka z miodkiem. Pluszaki rodzą się w momencie gdy sześćdziesiąt procent ich ciała jest kompletne, co oznacza, że jeszcze nie są w pełni uformowane, kiedy uzyskują świadomość. Czują ból przyszywania nowych kończyn, a często zdarza się, że rodzą się jeszcze bez narządów pluszowych w brzuszku. Kubuś Puchatek narodził się bez oczu.

Fragment opowiadania Las nr 100 Marcela Jakubowskiego

 

Chciałabym móc zdradzić, od jak dawna tkwię w tej nocy. Problem w tym, że nie mam pojęcia. Po 2:59 następuje godzina 0:00. Na początku próbowałam zapisywać każdy taki trzygodzinny cykl, starałam się to uporządkować, jednak gdy budziłam się ze snu, nie byłam w stanie określić, ile takich cykli przespałam.

Fragment opowiadania Brzasku Wrzask Natalii Jałmużnej

 

Marcel Jakubowski