Tsunami na początek. Inauguracja roku akademickiego Wydziału Oceanografii i Geografii UG

Wydział Oceanografii i Geografii UG zainaugurował nowy rok akademicki 2021/2022. Uroczystość w auli Wydziału odbyła się po raz pierwszy od dwóch lat i po raz pierwszy uczestniczył w niej Rektor uczelni prof. dr hab. Piotr Stepnowski. 

Tradycyjne wzięła w niej udział kadra naukowa wydziału, zaproszeni goście ze współpracujących  instytucji Wybrzeża oraz studenci pierwszego roku, którzy tradycyjnie złożyli ślubowanie. – Czujcie się jak u siebie - przywitał ich Dziekan dr hab. Waldemar Surosz, prof. UG. Podkreślił także, że kadra nauczycielska jest zaszczepiona, stąd skierował gorący apel do studentów o szczepienie się przeciwko Covid 19.  – Apeluję aby nie zwlekać z tą decyzją. Nasze bezpieczeństwo zależy od was – dodał.

Jak zapowiedział dziekan, zajęcia w tym roku akademickim, podobnie jak na pozostałych wydziałach UG będą organizowane w trybie hybrydowym. Wykłady - zdalnie, pozostałe zajęcia w większości w trybie stacjonarnym.

Jak zwykle początek roku akademickiego jest okazją do refleksji i podsumowań, ale także snucia nowych planów i projektów. Do grona profesorskiego Wydziału dołączyli nowi profesorowie tytularni, wręczono nagrody i wyróżnienia w tym zaszczytne w świecie nauki m.in. tytuł Ambasadora Innowacyjności, przyznawany przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki za przyszłościowe, nieszablonowe myślenie i pionierskie projekty dla prof. dr hab. Hanny Mazur-Marzec oraz tytuł Nauczyciela Przyszłości w kategorii: Nauka dla lepszego życia w przyszłości dla dra hab. inż. Konrada Ocalewicza, prof. UG, a także nagrody i stypendia, które w minionym roku przypadły studentom, absolwentom i doktorantom. Dziekan dr hab. Waldemar Surosz, prof. UG podkreślał, że obecnie realizowanych jest na wydziale 26 projektów naukowych.

W tym roku po raz pierwszy studia na Wydziale Oceanografii i Geografii rozpoczną adepci nowego kierunku studiów inżynierskich - Hydrografia Morska. Studenci będą mogli liczyć na programy wspierające ich indywidualny rozwój. – Studia to czas dorosłego i beztroskiego życia, ale też czas inwestycji w siebie – podkreślał dziekan, zwracając się do studentów.

Z istotnych planów i zadań na nadchodzący rok wymienił także proces ewaluacji i przygotowanie Wydziału do prezentacji osiągnięć, powrót Rady Wydziału, współpracę z instytucjami gospodarki morskiej, a także zapowiedział nowe inwestycje m.in. kontynuację rozbudowy Błękitnej Wioski w Stacji Morskiej UG w Helu oraz remont budynku głównego Stacji im. Prof. Krzysztofa Skóry.

W wydziałowej inauguracji roku akademickiego uczestniczył po raz pierwszy w takiej roli Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Gratulując sukcesów gdyńskiej placówce UG, podkreślał silne aspiracje uniwersytetu jako uczelni badawczej. – Wydział stał się jednodyscyplinowy, to zdecydowanie ułatwia zarządzanie w takiej strukturze – powiedział. Podkreślał także wagę utrwalania zmian jak i realizację nowych działań takich jak umiędzynarodowienie, ewaluacja czy partnerstwo SEA-EU. Zapowiedział także przyszłoroczny rejs badawczy jednostki badawczej UG R/V Oceanograf w ramach partnerstwa SEA -EU. Flagowy okręt Wydziału zakończył właśnie klasowy przegląd i rozpoczyna prace badawcze na akwenie Bałtyku.

Podczas inauguracyjnych uroczystości uhonorowano także najnowszą habilitację oraz 11 nowych doktorów.

Puentą uroczystej inauguracji była projekcja filmu, zrealizowanego z okazji jubileuszu 75-lecia geografii w Gdańsku oraz interesujący wykład na temat zjawisk tsunami, wygłoszony przez goszczącego w Gdyni prof. Witolda Szczucińskiego z Pracowni Geozagrożeń Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

 

Dziekan Wydziału OiG

Dziekan dr hab. Waldemar Surosz, prof. UG o planach na nowy rok akademicki:

Przyszły rok kalendarzowy to czas ewaluacji dyscyplin naukowych. Po raz pierwszy, parametryzacji zostaną poddane dyscypliny naukowe, a nie jednostki organizacyjne. Jej wynik przełoży się nie tylko na prestiż dyscypliny, ale również na wielkość finansowania, możliwość nadawania stopni naukowych i prowadzenia kierunków studiów. Z uwagi na wagę tego przedsięwzięcia od dłuższego czasu trwają przygotowania do jak najlepszej prezentacji naszych osiągnięć. 

Uniwersytet Gdański znalazł się w elitarnym gronie laureatów konkursu Komisji Europejskiej „European Universities” i wraz z pięcioma uniwersytetami europejskimi stworzył konsorcjum Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego (o akronimie SEA – EU). Zaangażowanie w ten projekt jest dla nas szczególnym wyzwaniem. Upatrujemy w nim bowiem możliwość zwiększenia umiędzynarodowienia naszych kierunków studiów i wymiany naukowej. W zakresie internacjonalizacji działamy również poza SEA-EU. Nasz Wydział został laureatem programu NAWA SPINAKER o nazwie Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia. W ramach tego konkursu otrzymaliśmy kwotę 800 tysięcy zł na realizację projektu pt. „Międzynarodowa Szkoła Letnia - Zanieczyszczenia w Strefie Brzegowej” (POLCA). Rozpoczynający się rok akademicki będzie czasem realizacji tego przedsięwzięcia. 

W związku z utworzeniem Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej w strukturze Wydziału Nauk Społecznych, Wydział Oceanografii i Geografii stał się jednodyscyplinową, spójną jednostka organizacyjną. W najbliższym czasie należy wypracować nowy, dostosowany do tej nowej sytuacji, sposób funkcjonowania Wydziału, który pozwoli mu na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój.  

 

 

Fot. Ewa Cichocka
tekst i fot. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy