Konferencja Gdańsk – Danzig – Gduńsk within the Baltic Borderlands z udziałem UG

Prof. Norman Davies wygłosi wykład inauguracyjny w ramach współorganizowanej przez Wydział Historyczny UG i Uniwersytet w Cambridge konferencji naukowej pt. Gdańsk-Danzig-Gduńsk within the Baltic Borderlands.

Organizatorem konferencji, która odbędzie się 8 i 9 października 2021 są członkowie Baltic Geopolitics Network (Wydział Historyczny UG, International Border Studies Center, Cambridge University, CU - Centre for Geopolitcs), a także Instytut Lecha Wałęsy, Europejskie Centrum Solidarności oraz Muzeum Gdańska.

Do Gdańska przyjedzie prof. Brendan Simms, dyrektor Centre for Geopolitics na Uniwerystecie Cambridge, specjalista historii i stosunków międzynarodowych wraz ze swym zespołem, a także m.in. prof. Rosalind Polly Blakesley z Pembroke College, znawca historii sztuki rosyjskiej i europejskiej oraz Charles Clarke, brytyjski polityk, w przeszłości m.in. minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii w rządzie Tony’ego Blaira.

Uniwersytet Gdański reprezentować będą m.in.

z Wydziału Historycznego: prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska, prof. dr hab. Beata Możejkodr hab. Iwona Sakowicz-Tebinka, prof. UG i dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG oraz dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG z Wydziału Neofilologii i prof. dr hab. Jacek Tebinka z Wydziału Nauk Społecznych UG.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie profesor Norman Davies, który wygłosi wykład inauguracyjny online The Baltic. Tour d’horizon. Rozmowę z nim poprowadzi z dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG. Streaming na Wydziale Historycznym w sali 1.46 (piątek – 9.10., g. 10).

Sesje akademickie odbywać się będą w Dworze Artusa 8 i 9 października 2021 popołudniu (piątek i sobota). - Wspólnie z gośćmi z Anglii, Niemiec i Litwy zamierzamy przyjrzeć się relacjom Gdańska z Wielką Brytanią, a także specyfice Gdańska jako miasta pogranicza – wyjaśnia dr Anna Sobecka z Wydziału Historycznego UG, współorganizatorka konferencji. - Omawiany będzie też temat rosyjskiej ekspansji w regionie Morza Bałtyckiego i rola Gdańska, jako kluczowego ośrodka gospodarczo-artystycznego od ok. roku 1500 po dziś dzień - dodaje.

Organizatorzy zapraszają do osobistego udziału w konferencji w reżimie sanitarnym. Językiem konferencyjnym jest język angielski.

Organizacja konferencji: dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG, dr Anna Sobecka, dr Marta Grzechnik.

Partnerzy konferencji: Europejskie Centrum Solidarności, fundacja Lecha Wałęsy, Muzeum Gdańska i Teatr Szekspirowski.

Patronat honorowy:

Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego i prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG.

Załącznik Rozmiar
Program 1.49 MB