Dr Wojciech Glac zwycięzcą konkursu Popularyzator Nauki 2019 w kategorii „Naukowiec”

Dr Wojciech Glac z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego został zwycięzcą konkursu Popularyzator Nauki 2019 w kategorii „Naukowiec”, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Badacz UG jest cenionym dydaktykiem i popularyzatorem wiedzy na temat mózgu oraz pomysłodawcą i organizatorem Dni Mózgu na Uniwersytecie Gdańskim.

Do 15. edycji konkursu Popularyzator Nauki zgłosiło się 109 kandydatów. Spośród nich kapituła konkursowa pierwszego stopnia wyłoniła 22 finalistów w 5 kategoriach, którzy byli w tym roku nominowani do nagrody.

Dr Wojciech Glac z Pracowni Neurobiologii Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Uniwersytetu Gdańskiego co roku prowadzi kilkadziesiąt wykładów popularnonaukowych o tematyce neurobiologicznej. Jest pomysłodawcą i organizatorem Dni Mózgu na Uniwersytecie Gdańskim, które od 10 lat przyciągają kilka tysięcy młodzieży i dorosłych zainteresowanych tematyką mózgu.

Lista finalistów i zwycięzców:

W kategorii „Animator”:

• Dawid Myśliwiec (zwycięzca)
  • Jerzy Rafalski
  • Karol Sieńkowski
  • Aleksandra Stefaniak

W kategorii „Instytucja”:

• Hydropolis
  • Klub Astronomiczny Almukantarat
  • Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki (zwycięzca)

W kategorii „Media”:

• Crazy Nauka - Aleksandra i Piotr Stanisławscy (zwycięzca)
  • Czasopismo "Filozofuj!"
  • Marzenna Nowakowska
  • "Pytania z kosmosu" – Program 3 PR - Dr Tomasz Rożek i Marcin Łukawski

W kategorii „Naukowiec”:

• dr Wojciech Glac (zwycięzca)
  • dr Mikołaj Małecki
  • dr hab. Piotr Rzymski
  • dr Joanna Stojer-Polańska
  • dr Andrew (Zbyszek) Szydło
  • dr hab. Marta Wrzosek
  • dr Witold Zawadzki

W kategorii „Zespół”:

• Dolnośląski Festiwal Nauki
  • Dział Marketingu Uniwersytetu SWPS
  • Heweliusze Nauki (zwycięzca)
  • Zespół MGS „Multimedialny Gwiezdny Spektakl”: prof. dr hab. Adam Maj, dr hab. Jerzy Grębosz, Józef Skrzek

Nagrodę główną zdobył Dolnośląski Festiwal Nauki, nominowany w kategorii „Zespół”. Wyróżnienia otrzymali dr hab. Marta Wrzosek, nominowana w kategorii „Naukowiec” oraz Jerzy Rafalski, nominowany w kategorii „Animator”.

Redakcja serwisu PAP Nauka w Polsce przyznała również pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymało je Biuro Prasowe Uniwersytetu Łódzkiego.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest od 2005 roku przez serwis PAP Nauka w Polsce we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu znajdują się m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, fizyk prof. Tadeusz Wibig, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Gala wręczenia nagród odbyła się 28 lutego 2020 roku w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m.in. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz oraz przewodniczący kapituły konkursu prof. Michał Kleiber, którzy wręczyli nagrody laureatom.

Więcej informacji o konkursie i laureatach na stronie PAP Nauka w Polsce

Więcej informacji o Dniach Mózgu na UG na stronie projektu