Nie tylko kwanty. Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG

Silną pozycję dyscypliny fizyka, powołanie nowego kierunku Quantum Information Technologies oraz wzrost liczby prac publikowanych przez naukowców w najbardziej prestiżowych czasopismach uznano za najważniejsze osiągnięcia Wydziału MFiI. Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego powiedziano także o wyzwaniach tj. rozwój współpracy z biznesem i zmiana pokoleniowa.

- Nowy rok akademicki  będzie dla nas niezwykle intensywny z kilku powodów: procesu przygotowania, oceny i przypisania odpowiednich kategorii naukowych uprawianym na Wydziale dyscyplinom, wdrażanym zmianom organizacyjnym na Wydziale, a  przede wszystkim kontynuacją remontu generalnego starego budynku naszego Wydziału – powiedział prof. dr hab. Piotr Bojarski, Dziekan Wydziału w swoim inauguracyjnym przemówieniu.

Wydział prowadzi 16 kierunków, w tym 12 własnych w ramach dyscyplin matematyka, fizyka i informatyka oraz 4  kierunki interdyscyplinarne e współpracy z innymi Wydziałami UG a także GUMED. - W sumie na Wydziale kształcimy ok. 1500 studentów.  Obok kierunków flagowych, od lat odpowiadających uprawianym dyscyplinom naukowym na Wydziale, coraz większy udział w kształceniu  mają kierunki interdyscyplinarne realizowane międzyinstytutowo na Wydziale (np. Modelowanie matematyczne z analizą danych) , międzywydziałowo (np. Bioinformatyka ) czy międzyuczelnianie (Fizyka medyczna - z Gumed) - powiedział  dziekan, prof. dr hab. Piotr Bojarski. - Najnowszy uruchomiony kierunek na Wydziale to w pełni anglojęzyczne studia  Quantum Information Technology współprowadzone z Międzynarodową Agendą Badawczą kierowaną przez Prof. dr hab. Marka Żukowskiego.

Dodajmy, że studia te obudowane są dodatkowo grantem Spinaker z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej pozyskanym przez dr hab. Marcina Marciniaka, prof. UG umożliwiającym m.in. warsztaty i szkoły letnie, istotne w procesie umiędzynaradawiania kształcenia. 

Dziekan prof. dr hab. Piotr Bojarski podkreślał, że na Wydziale realizowanych jest około 20 projektów naukowych z NCN, NCBiR oraz NAWA oraz projekt międzynarodowy FOXi. Wydział jest zaangażowany  w większą liczbę grantów, jak choćby Międzynarodowa Agenda Badawcza, której działalność dedykowana jest teorii technologii kwantowych, kierowana przez Prof. dr hab. Marka Żukowskiego.

Pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału oraz MAB opublikowali  ponad 120 prac, z czego 9 w najwyżej cenionych na liście ministerialnej czasopismach.

Spośród ważnych aktywności na Wydziale należy wspomnieć o licznych imprezach edukacyjnych realizowanych od kilku lat w ramach programu Zdolni z Pomorza, które będą kontynuowane w tym roku.

W trakcie uroczystości Prorektor prof. dr hab. Wiesław Laskowski uroczyście promował doktora nauk ścisłych i przyrodniczych, dra Tadeusza Leśniewskiego, a następnie wręczył zasłużonym pracownikom Wydziału nagrody Rektora UG oraz medale Komisji Edukacji Narodowej. Władze Dziekańskie oraz Rektor złożyli na ręce emerytowanych profesorów – prof. dr. hab. Zbigniewowi Szafrańcowi i dr. hab. Witoldowi Rosickiemu, prof. UG - podziękowania za wieloletnią pracę i wkład na rzecz Wydziału.

Wydarzenie zakończył wykład pt. Kryptografia kwantowa – osiągnięcia i wyzwania, wygłoszony przez dra hab. Karola Horodeckiego, prof. UG z Instytutu Informatyki.

 

 

 

Dziekan Wydziału MFiI

Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki prof. dr hab. Piotr Bojarski o Wydziale i planach:

Wydział prowadzi obecnie 16 kierunków , w tym 12 własnych w ramach dyscyplin matematyka, fizyka i informatyka oraz 4  kierunki interdyscyplinarne we współpracy z innymi Wydziałami UG a także GUMED. W sumie na Wydziale kształcimy ok. 1500 Studentów.  Obok kierunków flagowych, od lat odpowiadających uprawianym dyscyplinom naukowym na Wydziale, coraz większy udział w kształceniu  mają kierunki interdyscyplinarne realizowane międzyinstytutowo na Wydziale (jak np. Modelowanie matematyczne z analizą danych) , międzywydziałowo (np. Bioinformatyka ) czy międzyuczelnianie (Fizyka medyczna - z Gumed). Najnowszy uruchomiony kierunek na Wydziale to w pełni anglojęzyczne studia  „ Quantum Information Technology” współprowadzone z Międzynarodową Agendą Badawczą kierowaną przez Prof. Marka Żukowskiego. Studia te obudowane są dodatkowo grantem „ Spinaker” z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej pozyskanym przez Prof. M. Marciniaka umożliwiającym m.in. organizację różnorakich warsztatów i szkół letnich. To ważny krok w umiędzynaradawianiu kształcenia na naszym Wydziale.  

Obecnie na Wydziale realizowanych jest około 20 projektów naukowych z NCN, NCBiR oraz NAWA oraz projekt międzynarodowy FOXi. Wydział jest zaangażowany  w większą liczbę grantów , warto przypomnieć choćby Międzynarodową Agendę Badawczą , której działalność dedykowana jest teorii technologii kwantowych, kierowaną przez Prof. Żukowskiego. Osoby zaangażowane w ten grant generują już kolejne projekty.

 

Pracownicy, i doktoranci i studenci Wydziału oraz MAB opublikowali  ponad 120  prac, z czego 9 w najwyżej cenionych na liście ministerialnej czasopismach za 200 pkt,  co jest ważne nie tylko prestiżowo, ale przede wszystkim  dla procesu kategoryzacji naukowej poszczególnych dyscyplin. Na listach najbardziej cytowanych prac pracowników UG niezmiennie od lat królują prace Profesorów Horodeckich i Prof. Marka Żukowskiego zaś wkład stosunkowo niedużej grupy naszych fizyków do całkowitego indeksu Hirscha Uczelni jest bliski 30%. Jest to wynikiem wieloletniej intensywnej pracy, głównie w dziedzinie kwantowej informacji, w której  odgrywamy pozycję wiodącą w kraju.   

Spośród ważnych aktywności na Wydziale należy wspomnieć o licznych imprezach edukacyjnych realizowanych od kilku lat na Wydziale w ramach programu Zdolni z Pomorza. Program ten jest koordynowany już od kilku lat w skali nie tylko Wydziału ale i całej uczelni przez Panią Prodziekan Barbarę Wolnik ale w jego realizację zaangażowanych jest wielu pracowników i doktorantów naszego Wydziału  Na Wydziale mimo pandemii realizowane też były cykle wykładowe on line dla młodzieży szkół podstawowych i średnich, na które zapisy kończyły się niezwykle szybko. Działania te będą kontynuowane w bieżącym roku akademickim. 

 

Przewiduję, że nowy rok akademicki  będzie dla nas niezwykle intensywny z kilku powodów: procesu przygotowania, oceny i przypisania odpowiednich kategorii naukowych uprawianym na Wydziale dyscyplinom, wdrażanym zmianom organizacyjnym na Wydziale a  przede wszystkim kontynuacją remontu generalnego starego budynku naszego Wydziału.  

Na podstawie wyników estymacji jesteśmy optymistami w zakresie uzyskania w bieżącej ocenie jakości badań  kategorii A w dyscyplinie nauki fizyczne a także dobrej kategorii B+ w zakresie nauk matematycznych. 

W zakresie infrastruktury  pierwszy etap remontu obejmujący skrzydło Instytutu Matematyki, aule, hol wejściowy i wszelkie instalacje w podpiwniczeniu budynku  przebiega bardzo sprawnie  i powinien się zakończyć już w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Sprawne zakończenie tej fazy remontu jest  kluczowe dla prowadzonych przez nas badań naukowych, zajęć dydaktycznych i organizacji życia akademickiego. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować władzom naszej Uczelni za pozyskane dodatkowe dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwocie ponad 9 milionów zł., które jest niezbędne do szybkiego zakończenia tego uciążliwego dla nas procesu. 

 

Zdjęcia z inauguracji/Fot. Piotr Wajda
Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy