Język prawniczy ze wszystkimi technicznymi zwrotami i złożoną składnią bywa niezrozumiały i wydaje się hermetyczny. Często przez jego pryzmat postrzega się studentów prawa. Kierowany do nich konkurs literacki ma m.in. pokazać drugie oblicze przyszłych prawników. - Studentki i studenci Wydziału Prawa i Administracji nie tylko czytają kodeksy, piszą pisma procesowe, czy przeprowadzają eksperymenty kryminalistyczne. Wielu z nich jest miłośnikami literatury pięknej, poezji, autorami wierszy, opowiadań czy powieści - mówi dr hab. Marcin Michał Wiszowaty, prof. UG z WPiA.
Propagowanie kultury i twórczości literackiej wśród studentów WPiA UG, rozwijanie umiejętności literackich, a także promocja Wydziału i jego studentów jako osób wrażliwych na piękno i bogactwo języka ojczystego – to główny cel Konkursu Literackiego, organizowanego po raz drugi przez WPiA UG.
- Decyzja o kontynuacji naszej inicjatywy była podyktowana dużym i pozytywnym odzewem na zeszłoroczną, premierową edycję naszego Konkursu - mówi dr hab. Marcin Michał Wiszowaty, prof. UG, Sekretarz Konkursu Literackiego, Prodziekan WPiA UG ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju. - Bezpośrednią inspiracją jego powstania była podobna inicjatywa organizowana od wielu lat na Yale University w USA. U nas i na Yale główna nagroda ma charakter pieniężny i jest przyznawana krótko przed Świętami Bożego Narodzenia, a zwycięska praca jest publikowana na stronie internetowej Wydziału.
Jak podkreśla Sekretarz Konkursu Literackiego, miał on być okazją do zaprezentowania studentek i studentów Wydziału Prawa i Administracji od innej strony - osób wrażliwych na piękno i bogactwo języka ojczystego. - Wśród najpoczytniejszych pisarzy na całym świecie jest wielu absolwentów wydziałów prawa. Być może wśród naszych studentów są przyszli pisarze tej miary co słynni absolwenci studiów prawniczych: Johann Wolfgang von Goethe, Honore de Balzac, Jules Verne czy Franz Kafka – dodaje prof. Marcin Michał Wiszowaty.
Do pierwszej edycji, której temat brzmiał: „Tęsknię za Tobą Wydziale!”, prace zgłosili studenci wszystkich kierunków i trybów studiów prowadzonych na WPiA, łącznie spłynęło ich 40. Zwyciężył student kierunku Podatki i doradztwo podatkowe, a wyróżnionych zostało dodatkowo 9 najlepszych prac. Wszystkie zostały opublikowane na stronie internetowej i można je przeczytać w zakładce konkursu.
Temat opowiadania II edycji Konkursu to „Posejdon i Temida”. Prace, w formie elektronicznej, można nadsyłać na adres na adres: konkursliteracki@prawo.ug.edu.pl, do 30 listopada 2021 r.
Autor najlepszej pracy otrzyma nagrodę finansową w wysokości 1000 zł, ponadto nagrodzone opowiadanie zostanie opublikowane na stronie internetowej Wydziału w stałej zakładce poświęconej Konkursowi.