Jubileusz Uniwersytetu Gdańskiego

Dzisiaj, 20 marca 2020 r. mija 50 lat od powołania Uniwersytetu Gdańskiego. Jubileusz półwiecza uczelni przypadł na bardzo trudny, nieoczekiwany czas. Nie odbywają się tradycyjne uroczystości i zaplanowany na 19 marca koncert. Nie odbędą się zaplanowane w marcu debaty, spotkania i konferencje. Wspólnie z naszymi medialnymi patronami przygotowaliśmy cykle artykułów w mediach, wywiady, przypomnienie historii Uniwersytetu Gdańskiego oraz dokonań środowiska badawczego.

Prof. Jerzy Piotr Gwizdała Rektor Uniwersytetu Gdańskiego:  

To trudny czas dla nas wszystkich, także dla naszej uczelni i całej akademickiej wspólnoty. Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa stało się najważniejszym zadaniem. Wszyscy zdajemy egzamin z odpowiedzialności, ale dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych pracowników, administracji, naukowców, a także studentów zachowujemy spokojne funkcjonowanie uczelni. Całej naszej społeczności należą się słowa wielkiego uznania. Wszystkim Państwu, całej naszej wspólnocie składam życzenia wytrwałości, kolejnych wspaniałych osiągnięć, pozostając w przekonaniu, że przejdziemy ten trudny czas wzmocnieni. Nasze święto półwiecza rozpoczęliśmy w marcu 2019 roku i jubileuszowe wydarzenia trwały przez cały rok. Włożyliśmy wiele starań, aby były to wydarzenia wyjątkowe, podobnie jak wyjątkowa jest nasza rocznica. Z konieczności jednak w marcu wydarzenia te zostały odwołane. Nie odwołujemy jednak całego jubileuszu, ale przesuwamy w czasie. Przenieśliśmy nasze uroczystości na październik, abyśmy mogli świętować razem z naszą akademicką społecznością, lokalną wspólnotą, przyjaciółmi i gośćmi.

Jubileuszowy, specjalny  koncert został przeniesiony na 1 października, a główna uroczystość 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego na 2 października (są to obecnie najbardziej prawdopodobne terminy i mamy nadzieję, że nie ulegną zmianie).

Uroczystość 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego będzie miała szczególny charakter. Zostaną wręczone tytuły doktora honoris causa trzem wybranym w pierwszych demokratycznych wyborach rektorom gdańskich uczelni: prof. Zbigniewowi Grzonce, rektorowi Uniwersytetu Gdańskiego w latach 1990-1996, prof. Edmundowi Wittbrodtowi, Rektorowi Politechniki Gdańskiej w tym samym czasie oraz prof. Stefanowi Angielskiemu, Rektorowi ówczesnej Akademii Medycznej w latach 1990-1993. Senat Uniwersytetu Gdańskiego nadał to najwyższe akademickie wyróżnienie:

Prof. dr. hab. Stefanowi Angielskiemu za fundamentalny wkład w powstanie nowoczesnej szkoły biochemii klinicznej w Gdańsku oraz za podejmowanie działań integrujących gdańskie środowisko akademickie i medyczne
Prof. dr. hab. Zbigniewowi Grzonce za fundamentalny wkład w dynamiczny rozwój Uniwersytetu Gdańskiego, w powstanie renomowanej gdańskiej szkoły naukowej chemii aminokwasów i peptydów oraz za podejmowanie działań integrujących gdańskie środowisko akademickie
Prof. dr. hab. Edmundowi Wittbrodtowi za wieloletnią działalność publiczną na rzecz polskiej edukacji i nauki oraz za podejmowanie działań integrujących gdańskie środowisko akademickie.

Tradycyjnie w czasie Święta Uniwersytetu Gdańskiego zostaną wręczone najwyższe odznaczenia państwowe, medale Uniwersytetu Gdańskiego oraz nagrody. Będą to Nagrody Nauczyciela Roku im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Gdańskiego, dydaktyków cieszących się uznaniem akademickiej społeczności oraz – po raz drugi – Nagrody Naukowe Rektora im. Karola Taylora dla najlepszych naukowców Uniwersytetu Gdańskiego za wyróżniające się osiągnięcia naukowe oraz badawczo-rozwojowe. Już niedługo będziemy ogłaszać naszych wspaniałych laureatów.

Dzień wcześniej, 1 października 2020 r., w Centrum św. Jana w Gdańsku odbędzie się koncert w wykonaniu Leszka Możdżera, Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego oraz zaproszonych artystów. Będzie można posłuchać recitalu oraz mszy na chór, trio jazzowe i baryton solo “Missa Gratiatoria”. Koncert poprzedzi modlitwa ekumeniczna.

Czeka nas jeszcze wiele jubileuszowych wydarzeń: m.in. konferencje poświęcone historii UG „Uniwersytet Gdański i jego historia”, „Absolwenci sopockiego ośrodka UG wobec wyzwań współczesności” oraz wydarzenia naukowe przygotowane przez wydziały, otwarte debaty i spotkania absolwentów. Odbędą się koncerty, m.in. koncert Konstantego Andrzeja Kulki, który wraz z Capellą Gedanensis wykona utwory Karola Lipińskiego w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz koncert pieśni kaszubskich i żydowskich w wykonaniu Capelli Gedanensis. Nie zabraknie wspólnej zabawy w czasie jubileuszowego pikniku, zorganizowanego przez Parlament Studentów UG oraz wydarzeń sportowych (Dnia Sportu Uniwersytetu Gdańskiego, Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Ręcznej Kobiet z okazji 50. rocznicy powstania Uniwersytetu Gdańskiego oraz Meczu absolwentów w piłce nożnej). O terminach wydarzeń będziemy informować na stronie: https://50.ug.edu.pl/

Prof. UG dr hab. Arnold Kłonczyński, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia w jubileuszowym tekście o historii Uniwersytetu napisał:

Uniwersytet Gdański od początku był uczelnią konsekwentnie budującą swój prestiż naukowy. Jednocześnie kształtowała się tu wspólnota, w której nie było miejsca na wykluczenie z powodów etnicznych, religijnych czy światopoglądowych. Te wartości spowodowały, że współcześnie UG jest uczelnią społecznie odpowiedzialną, dla której zrównoważony rozwój Pomorza stanowi ważną część realizowanej misji.

Świętujemy półwiecze Uniwersytetu Gdańskiego oraz 75-lecie trójmiejskich tradycji uniwersyteckich, pamiętając o swoich poprzedniczkach: Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Gdyni oraz Pedagogium w Gdańsku Oliwie. W 1945 r. pierwsza z nich przekształciła się w Wyższą Szkołę Ekonomiczną, a Pedagogium dało początek Wyższej Szkole Pedagogicznej. Z połączenia obu tych szkół powstał Uniwersytet Gdański.

 

Pamiętając o naszych tradycjach i patrząc w przyszłość, w imieniu Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Gdańskiego oraz władz Uczelni serdecznie zachęcamy do pamięci o jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego i zapraszamy na przyszłe wydarzenia.

 

20 marca 2020 r.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

 

Uniwersytet Gdański – tradycja i nowoczesność

Uniwersytet Gdański w liczbach

Nauka na Uniwersytecie Gdańskim

Historia Uniwersytetu Gdańskiego

Kampus Uniwersytetu Gdańskiego

Jubileusz Uniwersytetu Gdańskiego w mediach online:

Trojmiasto.wyborcza.pl – Rektor Uniwersytetu Gdańskiego: Świętujemy pół wieku naszej uczelni

Trojmiasto.wyborcza.pl – Na Uniwersytecie Gdańskim nauka jest kobietą

Trojmiasto.wyborcza.pl – Od najdłuższego do najnowocześniejszego uniwersytetu

Trojmiasto.wyborcza.pl – Bałtyk dla Uniwersytetu Gdańskiego coś wiecej niż morze

Nauka.trojmiasto.pl – Pół wieku Uniwersytetu Gdańskiego – tradycja i nowoczesność

Historia.trojmiasto.pl – Długa droga do Uniwersytetu w Gdańsku

Gdansk.pl – 50 lat Uniwersytetu Gdańskiego – tradycja i nowoczesność

Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami w zakładce Media o Uniwersytecie Gdańskim

Biuro Promocji