Biolożka z UG na Liście Kobiet Roku 2021 Forbes Women

Fot. Forbes

Źródło/Forbes Women

Dr Karolina Pierzynowska z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego znalazła się na Liście Kobiet Roku 2021, stworzonej przez magazyn "Forbes Women". - Fakt, że znalazłam się w gronie nie tylko kobiet naukowców ale także przedstawicielek biznesu, założycielek firm i innowatorek skłania do refleksji, że dalszy rozwój nie tylko w kierunku czystej nauki ale także biznesu mógłby być dobrym pomysłem na najbliższą przyszłość – mówi biolożka molekularna z UG.

Polityczne liderki, aktywistki, przedstawicielki biznesu, artystki, innowatorki – kobiety o znaczących osiągnięciach, charakteryzujące się wielką siłą i motywujące innych do działania trafiły na Listę 100 Kobiet Roku 2021 magazynu Forbes Women.

- Na okładce naszego grudniowego wydania jest dr Karolina Pierzynowska, gwiazda polskiej nauki, biolożka molekularna, której odkrycia dają realną szansę na leczenie chorych Parkinsona czy Alzheimera - mówi Aleksandra Karasińska, redaktorka naczelna Forbes Women. - Takie kobiety jak ona są dla nas inspiracją w tych trudnych czasach.

Jak podkreśla redakcja magazynu, zestawienie powstało z myślą o tym, by wyrazić uznanie dla inicjatyw, postaw i zawodowych osiągnięć polskich kobiet.

- Trafić na listę 100 Kobiet Roku według Forbes Woman Polska to przede wszystkim ogromny zaszczyt i wielka motywacja do dalszej pracy naukowej. Jednak fakt, że znalazłam się w gronie nie tylko kobiet naukowców ale także przedstawicielek biznesu, założycielek firm i innowatorek skłania do refleksji, że dalszy rozwój nie tylko w kierunku czystej nauki ale także biznesu mógłby być dobrym pomysłem na najbliższą przyszłość, przede wszystkim ze względu na to, że badania, które prowadziłam i nadal prowadzę mają duży potencjał komercjalizacyjny – przyznaje dr Karolina Pierzynowska. - Nie wiem jeszcze, czy bym się dobrze odnalazła na takiej drodze, ale nigdy nie jest za późno, żeby spróbować.

Przypomnijmy, dr Karolina Pierzynowska we wrześniu br. została laureatką prestiżowej międzynarodowej nagrody Future Science Future Star Award za badania nad działaniem jednego z flawonoidów - genisteiny - jako potencjalnego leku na chorobę Huntingtona i Alzheimera. Jest ona również laureatką 19. edycji programu L’Oréal-UNESCO „Dla Kobiet i Nauki” oraz stypendystką Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - stypendium START.

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG