Naukowcy z WPiA laureatami konkursu NCN OPUS 21

Dwóch badaczy z Wydziału Prawa i Administracji UG zostało laureatami w najnowszej edycji konkursu Narodowego Centrum Nauki OPUS 21. Na swoje badania otrzymają ponad milion złotych.

Ponad 900 grantów na badania z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu otrzymają naukowcy z całej Polski w dwóch konkursach NCN. W konkursie OPUS sfinansowane zostaną projekty na łączną kwotę ponad 558 mln zł, w PRELUDIUM – ponad 77 mln.

Badaczki i badacze zgłosili w tej edycji 4531 wniosków. Po przeprowadzeniu oceny formalnej i merytorycznej koordynatorzy NCN i eksperci zakwalifikowali do finansowania 912 projektów. W konkursie OPUS złożonych zostało 2314 wniosków, sfinansowanych będzie 417 projektów.

Wśród laureatów znaleźli się badacze z UG, w tym dwoje z Wydziału Prawa i Administracji UG. Projekt dr hab. Jacek Wiewiórowski, prof. UG, kierownik Zakładu Prawa Rzymskiego w Katedrze Prawa Cywilnego nosi tytuł: Znaczenie prawne insygniów w Notitia Dignitatum.

Jego celem jest interdyscyplinarna analiza insygniów rzymskich oficerów w Notitia Dignitatum. Źródło to zawiera wykaz wyższych urzędów cesarskich wschodnio- i zachodniorzymskich z około 400 roku n.e. i jest jednym z podstawowych źródeł wiedzy na temat rzymskiej administracji i organizacji armii rzymskiej u schyłku starożytności. (Projekt otrzymał finansowanie w wysokości 186.156 zł).

Kierownikiem drugiego nagrodzonego projektu pt. Nowe fizykochemiczne metody ujawniania śladów daktyloskopijnych, jako kryminalistyczne narzędzie zwiększania efektywności wykrywalności przestępstw w procesie karnym jest dr hab. Krzysztof Woźniewski, kierownik Zakładu Kryminalistyki i Prawa Dowodowego w Katedrze Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki. Projekt ma charakter interdyscyplinarny, gdyż opiera się na wykorzystaniu osiągnięć fizykochemii dla zastosowań kryminalistycznych.

Jak podkreślają na WPiA UG istotny wkład w przygotowanie tego projektu wniosła dr Aneta Lewkowicz z Instytutu Fizyki Doświadczalnej z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, która będzie także odpowiedzialna za realizację badań fizykochemicznych w ramach całego projektu.

Projekt dotyczy wprowadzenia nowatorskiej, fizykochemicznej metody ujawniania kryminalistycznych śladów daktyloskopijnych, która znacząco przyczyni się do zwiększenia efektywności identyfikacji daktyloskopijnej, a tym samym - do poprawy skuteczności działań podejmowanych przez organy ścigania. Dodajmy, że ślady daktyloskopijne, które umożliwiają identyfikację człowieka, są najczęściej pozostawianymi śladami na miejscu przestępstwa. (Projekt otrzymał finansowanie w wysokości 898.408 zł).

WPiA, Oprac. Ewa K.Cichocka