UG w QS EECA University Rankings 2022 – znaczący awans Uniwersytetu Gdańskiego

W opublikowanym 15 grudnia 2021 r. zestawieniu 450 najlepszych uczelni z Europy Wschodzącej i Azji Centralnej Uniwersytet Gdański zajął wysokie, 77. miejsce w regionie, a ponadto poprawił swoje ubiegłoroczne notowanie o 7 pozycji.

Na 27 uczelni polskich w tym zestawieniu UG klasyfikuje się na pozycji 10. wśród wszystkich typów szkół wyższych oraz na 6. miejscu wśród uniwersytetów klasycznych. Postęp, jaki zrobiła nasza uczelnia, wyraża się nie tylko w awansie o 7 miejsc w ujęciu rocznym. W perspektywie ostatnich pięciu lat UG poprawił swe notowania w tym zestawieniu aż o 20  pozycji, a dodatkowo znalazł się w grupie 17 % najlepszych uczelni regionu, podczas gdy pięć lat temu był to zakres 32%.

Ranking QS EECA, jeden z najbardziej uznawanych regionalnych zestawień podmiotów szkolnictwa wyższego na świecie, został skonstruowany z wykorzystaniem 10 wskaźników, z czego największą wagę ma reputacja akademicka badana w oparciu o ankiety ekspertów (waga 30%), oraz reputacja wyrażona przez pracodawców (20%). Pozostałe parametry i ich wagi w ocenie ogólnej to: Student/Staff Ratio – SSR (10%), liczba artykułów naukowych na podstawie danych z Elsevier’s Scopus (10%), udział w międzynarodowych sieciach badawczych (10%), widoczność w sieci (5%), liczba kadry ze stopniem doktora (5%), wpływ badań naukowych mierzony liczbą cytowań (5%) oraz poziom umiędzynarodowienia wyrażony jako liczba pracowników i studentów z zagranicy (5%).

International Research Network to wskaźnik, w którym  Uniwersytet Gdański wypadł w tym rankingu najlepiej - na 100 możliwych punktów zdobyliśmy 90,5 – komentuje Prof. Piotr Stepnowski, Rektor UG. Cieszy także dobry wynik oceny Web Impact (73 punkty) – dodaje.  Wysokie oceny w tych wskaźnikach odczytuję jako wynik intensywnej pracy i współpracy w ramach SEA-EU oraz jako rezultat naszych działań zmierzających do poprawy wizerunku uczelni, usprawnienia komunikacji, funkcjonowania strony internetowej, ale także porządkowania struktury organizacyjnej, co jest niezbędnym warunkiem dobrej komunikacji. Znaczący trend wzrostowy, jaki wyraźnie widać analizując wyniki z lat ubiegłych, napawa nas optymizmem i potwierdza właściwy kierunek podejmowanych działań i wdrażanych zmian – konkluduje Rektor.

Pełne wyniki zestawienia najlepszych uczelni wyższych dla regionu EECA 2022 pod linkiem: https://www.topuniversities.com/university-rankings/eeca-rankings/2022

Załącznik Rozmiar
UNIVERSITY OF GDANSK certyfikat.pdf 4.77 MB
Opracowanie: mgr Katarzyna Gregorowicz-Bielawska, pełnomocnik Rektora ds. rankingów