Wśród laureatów tegorocznej edycji programu stypendialnego Bekker NAWA, będącego szansą na prestiżowy staż badawczy, został dr Maurycy Żarczyński z Wydziału Oceanografii i Geografii UG. Młody naukowiec spędzi półtora roku na badaniach paleoklimatologicznych w Nothern Arizona University.
Celem Programu jest wsparcie mobilności międzynarodowej doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich w dążeniu do doskonałości naukowej przez umożliwienie im rozwoju w zagranicznych ośrodkach badawczych oraz akademickich na całym świecie.
Bekker NAWA jest jednym z flagowych programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W czasie pobytów - trwających od 3 do 24 miesięcy – stypendyści będą wspólnie z zagranicznymi uczonymi realizować projekty naukowe lub staże podoktorskie oraz rozwijać międzynarodową współpracę.
W tym roku spośród 507 kandydatów wyłoniono 176 stypendystów. Ich projekty będą realizowane w ponad 30 krajach.
Na liście stypendystów NAWA znalazł się dr Maurycy Żarczyński z Instytutu Geografii. Podczas zaplanowanego na półtora roku stażu będzie realizował projekt pt. Rekonstrukcja zmian środowiska w cyklu glacjalno-interglacjalnym w ciągu ostatnich 1,3 miliona lat zarejestrowanych w osadach jeziora Stoneman (Arizona, USA): nowatorskie ujęcie z użyciem obrazowania hiperspektralnego.
Staż odbędzie się na Northern Arizona University we Flagstaff (USA). Opiekunem stażu po stronie NAU będzie jeden z liderów międzynarodowych badań z zakresu paleoklimatologii prof. Darrell Kaufman.
W tegorocznej edycji Programu Bekker NAWA największa grupa naukowców planuje realizację projektów w ośrodkach zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (36 osób), Niemczech (17 osób) i Hiszpanii (14 osób) oraz Wielkiej Brytanii (13 osób). Badacze pojadą również m.in. do ośrodków w Australii, Belgii, Czechach, Szwecji, Japonii, ale także do Urugwaju czy Gruzji.
Wśród uczelni, w których stypendyści programu będą prowadzili badania naukowe, znalazły się tak prestiżowe uczelnie jak m.in. Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet Columbia, Uniwersytet Stanforda, Uniwersytet Tokijski, Uniwersytet Humboldtów w Berlinie, Uniwersytet Nowojorski czy Instytut Maxa Plancka.
Program Bekker NAWA otwarty jest dla naukowców i doktorantów reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Wśród tegorocznych Stypendystów największą grupę stanowią przedstawiciele nauk przyrodniczych (71 osób), następnie nauk inżynieryjnych i technicznych (40 osoby), nauk społecznych (26 osób), nauk medycznych i o zdrowiu (18 osób), nauk humanistycznych (17 osób) oraz nauk rolniczych (4 osoby).
Lista stypendystów NAWA wyłonionych w czwartej edycji Programu Bekker NAWA