Kolejna edycja Nocy Biologów na UG już wkrótce

Plakat

Jak działają zmysły i mózg człowieka? Kiedy staliśmy się ludźmi? Pasożyty - czy jest się czego bać? Jak wirus SARS-CoV-2 "przeskoczył" na ludzi? Jak projektuje się nowe leki? Na te i wiele innych pytań poznamy odpowiedź podczas kolejnej edycji Nocy Biologów, organizowanej również na UG. Tegoroczne hasło przewodnie to „Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem”. Zapraszamy 14 stycznia 2022 r.

Wydział Biologii UG  oraz Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed już po raz 12. organizuje Noc Biologów, podczas której łatwo będzie się przekonać, że biologia to pasja nie tylko naukowców.

W piątek, 14 stycznia 2022 r. zaplanowano szereg ciekawych wydarzeń. W programie m.in. pokazy i warsztaty, zagadki, wystawy, wycieczki czy wykłady.

– Serdecznie zachęcamy, by zimowy wieczór w piątek 14 stycznia 2022 r., spędzić z biologią. W tegoroczną noc zaangażowało się ponad 150 biologów, którzy będą opowiadać o swoich badaniach i pasjach, odkrywać tajemnice laboratoriów i hodowli, pokazywać to, co wydaję się niewidoczne oraz wyjaśniać to, co na co dzień jest zagadką – mówi dr Elżbieta Sontag, koordynator Nocy Biologów z ramienia Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. – Studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Biologii UG oraz pracownicy Gdańskiego ZOO i Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB przygotowali 53 tematy z dziedziny biologii, które zaprezentują na imprezach stacjonarnych oraz online.

Na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii wśród przygotowanych warsztatów są między innymi "Biotechnologia w cyfrowym wymiarze", "Rozpoznaj nowotwór", "All you need is light - światło jako alternatywa dla antybiotyów" - mówi dr Alicja Chmielewska z Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów. - Uczestnicy nauczą się pipetowania roztworów i wykonywania posiewów bakteryjnych oraz będą mogli zobaczyć migrujące w żelu fragmenty DNA. Poza tym zaplanowaliśmy wykłady i pokazy on-line, między innymi wykład dr Andrei Lipińskiej dotyczący bardzo aktualnego zagadnienia "przeskakiwania" wirusów na ludzi i tajemniczego "patogenu X."  Atrakcją dla kandydatów na nasz wydział będzie na pewno prezentacja online "Życie studenta MWB", w której studenci z Koła Naukowego BIO-MED opowiedzą o wyzwaniach i zaletach studiowania na naszym kierunku.

Pełen program Nocy Biologów na WB UG

Program wydarzenia na Wydziale Biotechnologii 

Temat przewodni tegorocznego wydarzenia: „Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem” w pełni oddaje naturę biologii – różnorodność. Cechuje ona nie tylko biologiczne organizmy ale również biologiczne nauki.

Biologiczna Noc nie pokrywa się z nocą astronomiczną i na Wydziale Biologii UG będzie trwała w godz. od 15 do 19. O godz. 17 wszystkich zainteresowanych zapraszają pracownicy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, a o godz. 18:00 Akwarium Gdyńskie, w którym odbędą się warsztaty połączone ze zwiedzaniem.

W tym roku wydarzenie na obu wydziałach UG odbędzie się w formule hybrydowej  - na Wydziale Biologii do godziny 14:30 i po godz. 19:30 wykłady i warsztaty będą prowadzone online.

Część zajęć jest ogólnodostępna, a inne wymagają rezerwacji (można jej dokonać jedynie przez stronę Nocy Biologów: http://www.nocbiologow.pl/index.php?id=jednostka&nazwa=gdansk).

Noc Biologów to ogólnopolska impreza, która od początku znalazła swoich miłośników, zarówno po stronie odbiorców oraz studentów i pracowników, którzy z pasją przygotowują kolejne jej edycje.

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG