Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa powołała Radę Koordynacyjną do spraw Morskiej Energetyki Wiatrowej. Jednym z dwudziestu jeden członków jest dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG. Powołanie Rady stanowi część projektu „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”, którego sygnatariuszem jest m. in. Uniwersytet Gdański.
Zawarte 21 września 2021 roku porozumienie w sprawie morskiej energetyki wiatrowej zrzesza m.in. organy administracji rządowej, samorządu terytorialnego, inwestorów oraz jednostki naukowo-badawcze w jednym celu - rozwinięcie morskiej energetyki wiatrowej. Oznacza to zwiększenie udziału polskich przedsiębiorców w dostawach do farm morskich wiatraków oraz nowe przedsięwzięcia naukowo-badawcze związane z sektorem.
Jest to drugie takie przedsięwzięcie na świecie i jedyne w Unii Europejskiej. Pierwszy tego typu projekt przyjęła w 2019 r. Wielka Brytania. Już po roku od zawarcia porozumienia brytyjskie firmy zaczęły przedstawiać projekty z o wiele niższą ceną za megawatogodzinę energii pozyskaną z morskiej farmy wiatraków.
Jednym z efektów zawartego porozumienia ma być zwiększenie energii produkowanej przez morskie wiatraki, wzrost wartości eksportu energii oraz zatrudnienia w tym sektorze. Jednak z perspektywy Uniwersytetu Gdańskiego najważniejszym celem jest zwiększenie oferty edukacyjnej dla sektora MEW. W ubiegłym roku Centrum Zrównoważonego Rozwoju, którego dyrektorem jest dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, uruchomiło nowe roczne studia podyplomowe - morska energetyka wiatrowa. Porozumienia ze strony UG są już w trakcie realizacji.
Rada Koordynacyjna ds. morskiej energetyki wiatrowej to jeden z najważniejszych organów całego przedsięwzięcia. Zadaniem jednostki jest monitorowanie celów projektu, powoływanie grup roboczych oraz przygotowanie corocznych sprawozdań z realizacji strategicznych założeń. Szczegółowy tryb pracy Rady Koordynacyjnej oraz grup roboczych określi regulamin, który zostanie uchwalony na pierwszym posiedzeniu.
Obecna Rada Koordynacyjna do spraw Morskiej Energetyki Wiatrowej powołana została spośród 123 nominowanych osób.
Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa