Posiedzenie Senatu - skrót informacji

Senat Uniwersytetu Gdańskiego obradował w dniu dzisiejszym (27.01.2022) w trybie online. Zdecydowana większość punktów, spośród 12 zaplanowanych, została zatwierdzona i przegłosowana jednomyślnie.

Rektor rozpoczął obrady chwilą ciszy upamiętniając w ten sposób zmarłych prof. Wiesława Makarewicza i prof. Stanisława Wryczę.

Po przyjęciu porządku obrad Senatorowie UG jednomyślnie zaopiniowali pozytywnie dwa wnioski Wydziału Biologii, przedstawione przez Dziekana Wydziału prof. dra hab. Dariusza Szlachetkę a dotyczące zatrudnienia na stanowisku profesora uczelni w Uniwersytecie Gdańskim dr hab. Joannę Liss oraz  dra hab. Adriana Zwolickiego.

Następnie członkowie zgromadzenia zapoznali się z projektami dyplomów doktorskich i habilitacyjnych oraz dyplomów ukończenia studiów w Uniwersytecie Gdańskim, w tym studiów wspólnych. Zmiany te nastąpiły w związku ze zmiana logotypu naszej uczelni. Pierwszą część referował Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Wiesław Laskowski, następna - Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG.

Kolejne trzy punkty dotyczyły: zmian w uchwale nr 37/21 Senatu UG w sprawie warunków i trybu rekrutacji kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne oraz przyjmowania na studia cudzoziemców na odrębnych niż rekrutacja zasadach w Uniwersytecie Gdańskim, a także przyjęcia zasad rekrutacji do szkół doktorskich UG oraz do Międzyuczelnianej Szkoły Doktorskiej Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w roku akademickim 2022/2023. Zmiany i zasady omawiali Dyrektorzy tych szkół: dr hab. Barbara Pawłowska, prof. UG (Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych i Społecznych), prof. dr hab. Adam Prahl (Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych),  prof. dr hab. Igor Konieczny (Międzyuczelniana Szkoła Doktorska Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) oraz Prorektor prof. UG Arnold Kłonczyński.

Senatorowie UG zatwierdzili następnie projekt uchwały Senatu UG zmieniającej uchwałę nr 67/19 Senatu Uniwersytetu Gdańskiego w sprawie ustalenia programu kształcenia w Międzyuczelnianej Szkole Doktorskiej Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kolejnym punktem porządku obrad było sprawozdanie z działalności Centrum Języków Obcych za rok akademicki 2020/2021, które przedstawiła w formie prezentacji i omówiła Dyrektor jednostki mgr Alina Swebocka. Podsumowując miniony rok akademicki mówiła m.in. o prowadzonym już, kilkuletnim planie działań związanych z ujednoliceniem egzaminów z j.obcego w UG i o zorganizowanej konferencji International Partner's Day.

Z kolei sprawozdanie z działalności Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu za rok akademicki 2020/2021 przedstawił jego Dyrektor dr Jan Patok. Senatorowie zostali poinformowani m.in. o trybie prowadzenia zajęć dla studentów oraz o współpracy  z GUTW i ASP. Obszerna część prezentacji dotyczyła też działań, które CWFiS podejmuje wspólnie z Akademickim Zespołem Sportowym UG odnosząc w tym zakresie wiele sukcesów.

Kończąc posiedzenie Senatorowie zatwierdzili protokół posiedzenia Senatu UG  z  grudnia 2021 roku, a Prorektor prof. UG Arnold Kłonczyński przedstawił najnowsze dane dotyczące wysokiego procentu zaszczepionych przeciwko covid studentów i pracowników oraz podziękował wszystkim, którzy szczepią się i przestrzegają zasad bezpieczeństwa.

Wszystkie uchwały ze styczniowego posiedzenia Senatu dostępne będą wkrótce w BIP

Senat Uniwersytetu Gdańskiego - informacje

CJO