Chcę ocalić ich wizerunek. Wystawa akwarel dr. Macieja Rydla w BUG

- Ponad połowa z prezentowanych na wystawie dworów już nie istnieje. Chcę ocalić ich wizerunek z czasów świetności, żyjących „według nieba i zwyczaju polskiego” – mówi dr Maciej Rydel, autor wystawy pt. Na ratunek ginącego dziedzictwa narodowego, która zostanie otwarta 4 lutego w Bibliotece Głównej UG.

Na ekspozycji, która jest największą z dotychczasowych wystaw dr. Macieja Rydla, znajdą się jego obrazy dworów oraz publikacje poświęcone malarzom siedzib ziemiańskich. Otwarcie wystawy poprzedzi wykład autora pt. Malarze polscy utrwalający wizerunki dworów i pałaców.

Dotychczas, dr Maciej Rydel zaprezentował 27 wystaw w Polsce oraz za granicą (Bruksela, Londyn, Litwa), głównie swoich fotografii polskich dworów. Trzy z nich, stanowiły ekspozycje akwarel. Wystawa w BUG obejmuje ponad 60 prac plastycznych.

Dr Maciej Rydel ponad 40 lat dokumentuje i maluje polskie dwory. Zarówno te, które powróciły do dawnej świetności, ale także te, które przestały już istnieć. Historię siedzib polskiego ziemiaństwa nie tylko maluje pędzlem, ale także opisuje w publikacjach.

Jego malarstwo jest wynikiem pasji i samodzielnej pracy. Uczył się kopiując obrazy (akwarele), zapatrzony w dzieła Juliusza Kossaka, Jacka Malczewskiego czy Ludwika de Laveaux. Nie uważa się za malarza, a raczej za dokumentalistę.

Na początku swojej pracy nad historią polskich dworów pod koniec l 70., otrzymał maleńkie zdjęcie nieistniejącego dworu sprzed I wojny światowej. - Postanowiłem go namalować, tak jak mógł wyglądać za swoich dobrych czasów – wspomina dr Maciej Rydel. - Dwór „ożył” w otoczeniu parku, z klombem na gazonie i różami pod oknami. I tak powstał pomysł by „ożywić” te dwory, których zobaczyć już nie można, a potem w akwareli ukazywały się i te nieliczne dwory, które istnieją i mają się nieźle - dodaje.

Jak podkreśla, obecnie dworów, które znajdują się w dobrym stanie jest w Polsce ok. 150, czyli zaledwie jeden procent  z tych, które istniały w 1939 r. - Było ich ok. 16 tysięcy w ówczesnych granicach. Na tej wystawie skupiam się na dworach, pałace pojawią się sporadycznie – dodaje autor.

Ponad połowa z prezentowanych na wystawie dworów już nie istnieje. - Chodzi mi o ocalenie ich wizerunku z czasów świetności, zadbanych, otoczonych pięknymi parkami, żyjących „według nieba i zwyczaju polskiego”, dumnie głoszących świetność rodu, gospodarność właścicieli lub po prostu piękno jakże polskiej architektury – przekonuje dr Maciej Rydel.

Wernisaż wystawy pt. Dwory polskie w akwareli Macieja Rydla. Na ratunek ginącego dziedzictwa narodowego odbędzie się 4 lutego 2022 w sali wystawowej Biblioteki Głównej UG o godz. 16.00.

Dr Maciej Rydel:

Przez lata związany z Wydziałem Ekonomicznym UG. Z pasji dokumentalista polskich dworów i historii ziemiaństwa. Wiceprezes zarządu Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Właściciel zbioru ikonografii polskich dworów oraz autor wielu książek historycznych dotyczących dziejów polskich dworów.

W 2014 roku za działalność społeczną na rzecz ratowania dziedzictwa narodowego został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Fotografie oraz akwarele jego autorstwa znajdują się w zbiorach kolekcjonerów w Polsce i za granicą.

Jest także kronikarzem rodu Rydlów i organizatorem zjazdu rodu Rydlów w 2000 roku w Bronowicach, z okazji 100-lecia najsłynniejszego polskiego wesela.

Patronat honorowy nad wystawą: Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Patronat merytoryczny: Polskie Towarzystwo Ziemiańskie. Sponsor: UNISOFT SP. Z O.O.

Wystawa będzie czynna w sali wystawowej Biblioteki Głównej UG przy ul. Wita Stwosza 53 od 5 lutego do 9 marca 2022 r. Godziny otwarcia wystawy: w dni powszednie od 9.00 do20.00 oraz w  soboty od 10.00 do 15.00.

Akwarele: dwory w Krzesku, Zegrzynku i w Mereczowszczyźnie
Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół PrasowyUG