”Czemu wyjechali?” Reportaż o studencie UG w Belsat TV

- W Polsce czuję się dobrze, bezpiecznie. Na Białorusi zostałbym aresztowany- mówi Andreia Arkhipenka, student politologii na Wydziale Nauk Społecznych UG. W sobotę 5 lutego dziennikarze z Belsat TV przygotowywali reportaż o Andreiu na terenie UG w ramach programu „Białoruski Świat”.

-Bohaterami naszego reportażu są Białorusini, którzy uciekli przed represjami politycznymi. Szukamy uchodźców z naszego kraju nie tylko w Polsce, ale na całym świecie - tłumaczy Alina Skrebunowa, dziennikarka z Belsat TV.

Poza codziennym życiem na uczelni tematem reportażu będzie też działalność naszego studenta na rzecz Białorusi. - Ogólnie zajmuję się różnymi społecznymi i kulturalnymi projektami, np. teraz staram się o zachowanie pamięci o wybitnym białoruskim pisarzu. Dodatkowo w Polsce chcę stworzyć muzeum wojny białoruskiej, które będzie znajdowało się w Warszawie. Szukam różnych rzeczy związanych z protestem na Białorusi i działalnością Białorusinów podczas protestów w polskich miastach - powiedział Andrei Arkhipenka.

Ekipa Filmowa i  Andrei Arkhipenka

Belsat TV jest częścią Telewizji Polskiej. Jej celem jest nadawanie rzetelnych informacji na temat stanu Białorusi jak i propagowanie białoruskiej kultury i języka. W ramach „Białoruskiego Świata” dziennikarze chcą pokazać, jak radzą sobie uchodźcy, którzy uciekli z Białorusi po protestach związanych ze sfałszowanymi wyborami.

-Chcemy pokazać, czemu wyjechali, czym się tutaj zajmują, np. Andrei jest studentem, więc pytamy się go, czemu wybrał Uniwersytet Gdański, czemu poszedł akurat na politologię, co myśli o Polsce i czemu nie może wrócić na Białoruś - opowiada Alina Skrebunowa.

Studentów takich jak Andrei jest wielu. W roku akademickim 2021/2022 na UG studiuje 181 obywateli Białorusi, w zeszłym roku było ich 186. Najczęściej wybierają Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, Zarządzanie i Ekonomię.

Fot. Marcel Jakubowski/Zespół Prasowy UG
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG