Mobilna instalacja artystyczna inspirowana zjawiskami fizyki kwantowej w Experymencie

Instalacja artystyczna "Light, colour and Space". Wiedeń 2006, Karolina Paterek.

Instalacja artystyczna "Light, colour and Space". Wiedeń 2006, Karolina Paterek.

Już w sobotę można będzie obejrzeć mobilną instalację artystyczną zainspirowaną polaryzacją i fizyką kwantową. Projekt z zakresu „art and science”, którego celem jest popularyzacja idei kwantowych przez sztukę, został wykonany przez prof. Tomasza Paterka z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Karolinę Wojnowską-Paterek, artystkę i architektkę.

Kończą się prace nad projektem, którego efekty będzie można zobaczyć w Centrum Nauki Experyment w Gdyni, w najbliższą sobotę, 19-go lutego o godz. 14:00. Podczas wykładu prezentującego instalację artystyczną „Podróże Światła” prof. Paterek opowie o różnych etapach rozumienia światła (od tych najwcześniejszych na fizyce kwantowej kończąc) zaś dr Wojnowska-Paterek o związkach nauki ze sztuką.

- Nowa instalacja artystyczna zilustruje fundament mechaniki kwantowej - jednoczesną eksplorację różnych możliwości – zapowiada dr hab. Tomasz Paterek, prof. UG z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki. - W szczególności instalacja będzie wywoływać wrażenie przebywania na zewnątrz i wewnątrz.

Jak podkreśla  dr Karolina Wojnowska-Paterek, sztuka pomaga opisać problemy wymagające abstrakcyjnego myślenia, wywołuje skojarzenia, emocje, ma zainteresować widza tematem, skłonić do przemyśleń.

Dr hab. Tomasz Paterek na co dzień zajmuje się fizyką kwantową i jej pograniczem z innymi dziedzinami nauki. Teraz należy do nich dopisać również pogranicze ze sztuką. Jakiś czas temu wspólnie z żoną otrzymał grant pt. “Podróże światła”, który został ufundowany przez Foundational Questions Institute (FQXi) - niezależną, finansowaną filantropijnie organizacją non-profit, prowadzoną przez naukowców dla naukowców.

Jak podkreśla naukowiec z UG, na pomysł połączenia fizyki ze sztuką wpadła dr Karolina Wojnowska-Paterek, która chciała stworzyć instalację ilustrującą przebywanie w dwóch miejscach jednocześnie - fundament fizyki kwantowej.

Fizyka kwantowa znana jest z abstrakcyjnego sformułowania i nieoczekiwanych przewidywań. Zmusza do odrzucenia koncepcji, które wykształciliśmy poznając od dziecka makroskopowy świat wokół nas. Jej domeną stosowalności jest mikroświat, niedostępny bezpośredniemu działaniu zmysłów – wyjaśnia prof. Paterek. - Sztuka może wypełnić tę lukę i poprzez odpowiednio spreparowaną przestrzeń dać odbiorcom wrażenia blisko odpowiadające ideom kwantowym.

W załączniku krótki filmik, który opowiada o idei w instalacji.

Załączniki
Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG