życie akademickie
Nieprzewidywalna, tajemnicza, jedyna w swoim rodzaju - liczbę pi zna każdy już od szkoły podstawowej, a niektórym matematykom towarzyszy ona aż do profesury. 13 marca Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki przygotował szereg atrakcji w ramach Dnia Liczby Pi, wydarzenia z cyklu imprez akcji „Nauka? Taką - to ja lubię!”. Z okazji wydarzenia wzdłuż…
ludzie UG
fot. Mariusz Konfiszer Z jednej strony lewy i prawy sierpowy, z drugiej równania różniczkowe cząstkowe. Doktoranta UG mgr. Rafała Perczyńskiego potencjalnie czeka bardzo emocjonujące lato - obrona doktoratu oraz możliwy udział w Igrzyskach Olimpijskich. Wszystko okaże się na kwalifikacjach olimpijskich na początku marca br. Z…
życie akademickie
Rektor UG prof. Piotr Stepnowski  Prof. Harald Weinfurter obejmuje katedrę imienną Wacława Szybalskiego, a rok akademicki 2023/2024 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki oficjalnie otwarty! Za nami wyjątkowa inauguracja na WMFiI, w której wzięły udział władze wydziałów i uczelni, naukowcy, studenci oraz przedsiębiorcy. -…
życie akademickie
Strefa pracodawców, szkocka kawiarenka, pokój gier, partyjka szachów z Mistrzynią Honoratą Kucharską – studentką informatyki UG, pokaz samochodzików napędzanych wodorem, gra wydziałowa „Ścisłym tropem po UG”, dzięki której można dowiedzieć się, czy ma się predyspozycje do studiowania matematyki, fizyki czy informatyki – to tylko niektóre atrakcje dnia…
życie akademickie
Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego po raz kolejny bierze udział w akcji Fundacji Perspektywy Dziewczyny do ścisłych. Akcja ta, obok siostrzanej akcji Dziewczyny na politechniki, ma na celu zachęcenie licealistek oraz uczennic techników do podjęcia studiów na kierunkach inżynierskich oraz ścisłych. 20 kwietnia br.…
ludzie UG
Od lewej: dr hab. Aleksander Kubicki, prof. UG i prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Z dniem 6 marca br. Prodziekan ds. Umiędzynarodowienia i Rozwoju Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki dr hab. Aleksander Kubicki, prof. UG pełni rolę Pełnomocnika Rektora ds. Cyfrowej Transformacji Uczelni. Na nowe stanowisko został powołany przez…
nauka
Konferencje, wydarzenia oraz portal popularnonaukowy - m.in. te inicjatywy zostały w tym roku dofinansowane z programów Ministerstwa Edukacji i Nauki. Łącznie środki rządowe otrzymało sześć projektów Uniwersytetu Gdańskiego:   Fossil Record in Resins and Sediments - 25th Anniversary of Museum of Amber Inclusions UG, WB Program: Doskonała nauka - moduł: wsparcie konferencji naukowych. Komentarz kierownika projektu, dr…
nauka
Prof. Anton Zeilinger, fot. Austrian Academy of Sciences, Jacqueline Godany Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego prof. Anton Zeilinger oraz Alain Aspect i John Clauser otrzymali Nagrodę Nobla za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalające naruszenie nierówności Bella i pionierską informatykę kwantową. Dwóch z Nobilstów…
portal naukowy
Będąc w szkole średniej brała pod uwagę studia z matematyki, astronomii i fizyki. Zwyciężyła opcja pierwsza. Dr Ewa Kozłowska-Walania od 14 lat pracuje w Zakładzie Algebry Instytutu Matematyki WMFiI Uniwersytetu Gdańskiego. Jej najnowszy projekt naukowy nosi tytuł „Własności ekstremalnych powierzchni Riemanna”. W rozmowie z cyklu „Młodzi naukowcy UG” pytamy m.in. o to jakie zastosowanie można przypisać matematyce…
nauka
Przez ostatnie trzydzieści lat Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przekazała ponad półtora miliarda złotych na różne przedsięwzięcia związane z  rozwojem środowiska naukowego w naszym kraju. Które z tych inicjatyw były najważniejsze? Okazuje się, że wśród 30 najbardziej wpływowych badań sfinansowanych przez FNP, aż pięć zostało przeprowadzonych przez…
życie akademickie
Co możemy zobaczyć na niebie i dlaczego warto jak najczęściej w nie spoglądać? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania tak z astrofizycznego, jak i psychologicznego punktu widzenia. 14 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Gapienia się w Niebo. Można więc uznać, że jest to również święto astrofizyków i astronomów, którzy na co dzień obserwują to, co się dzieje nad naszymi głowami. Co będziemy mogli zaobserwować w…
życie akademickie
Dzień otwarty Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki dobiegł końca, a wraz z nim akcja Fundacji edukacyjnej Perspektywy Dziewczyny do ścisłych. Siódmego kwietnia między 10 a 14 licealiści mogli obejrzeć jak wygląda budynek WMFiI oraz porozmawiać ze studentami  poszczególnych kierunków. W wydarzeniu brali udział m.in. przedstawiciele firm informatycznych oraz autorka książki o znanych informatyczkach - Karolina…
kultura
Instalacja artystyczna "Light, colour and Space". Wiedeń 2006, Karolina Paterek. Już w sobotę można będzie obejrzeć mobilną instalację artystyczną zainspirowaną polaryzacją i fizyką kwantową. Projekt z zakresu „art and science”, którego celem jest popularyzacja idei kwantowych przez sztukę, został wykonany przez prof. Tomasza…
współpraca
Jak zawala się budynek, co się dzieje przy zderzeniu z samochodem, na czym polega gra w wirtualne domino? Ruszyła kolejna edycja wykładów w ramach imprez popularno-naukowych pod nazwą „Nauka? Taką – to ja lubię!”. Wydarzenie, którego organizatorem jest Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, kierowane jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych woj. pomorskiego. W dobie pandemii i nauki zdalnej Wydział…
życie akademickie
Instalacja artystyczna "Barwa i światło", Singapur 2019, Karolina Wojnowska-Paterek. Prof. Tomasz Paterek z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał amerykański grant FQXi. Przyznane środki umożliwią nawiązanie współpracy fizyków teoretycznych z artystami, a jej efektem będzie wykonanie mobilnej…
nauka
W konkursie Narodowego Centrum Nauki Sonata 16 w ramach grantu dr Michał Studziński z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG otrzymał ponad 1 milion zł. Dzięki temu przez trzy lata będzie realizował projekt pt. Symetrie i splątanie w obwodach kwantowych. Narodowe Centrum Nauki ogłosiło konkurs SONATA 16 na projekty badawcze, przeznaczone dla naukowców, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed…
życie akademickie
Udana akcja promocyjna Dziewczyny do ścisłych! Po raz drugi odbyła się w trybie online. UG, a w szczególności Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki uczestniczyło w akcji wraz z dwudziestoma wiodącymi uczelniami z Polski. Akcje Dziewczyny do ścisłych! oraz Dziewczyny na politechniki! są ogólnopolskimi wydarzeniami organizowanymi przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Ich celem jest przekonanie licealistek oraz…
współpraca
- Nie ma się co bać i wierzyć w stereotypy, bo dziewczyny dadzą sobie radę na takich kierunkach – mówi Ewa Bojke, studentka studiów II stopnia na kierunku modelowanie matematyczne i analiza danych Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.  Nasz wydział uczestniczy z dwudziestoma wiodącymi polskimi uczelniami w akcji Fundacji edukacyjnej Perspektywy Dziewczyny do ścisłych, która ma zachęcić licealistki i uczennice…
życie akademickie
Rozpoczęła się już rejestracja na ogólnopolskie wydarzenie Dziewczyny do ścisłych! Rejestracja    Więcej o akcji: - Dziewczyny świetnie sobie radzą i dają swoją historią dobry przykład kolejnym kandydatkom – mówi dr Hanna Furmańczyk z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Nasza uczelnia, w szczególności Wydział Matematyki…
nauka
Nagrodę Naukowiec Przyszłości 2021 w kategorii  Nauki ścisłe i techniczne dla innowacyjnej przyszłości  dla dra Illii Serdiuka z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG przyznało  Centrum Inteligentnego Rozwoju. Tym samym doceniono badania naukowca w  projekcie Dwa aktualne problemy, jedno rozwiązanie: udoskonalone materiały organiczne do OLED i …
nauka
Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, pod kierunkiem dra hab. Sebastiana Mahlika, prof. UG, zamierzają stworzyć nowoczesne luminofory świecące w podczerwieni, które mogłyby znaleźć zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym czy medycynie. Projekt pt. „Perowskity i szerokopasmowe luminofory na podczerwień do diod świecących” realizowany jest w ramach…
współpraca
Doceniając wzrost znaczenia technologii kwantowych dla przemysłu przyszłości przedstawiciele sześciu polskich uczelni oraz dwóch instytutów PAN, realizujących największe projekty w dziedzinie technologii kwantowych, podpisali list intencyjny w sprawie współpracy i rozwoju badań na nich opartych. Reprezentując naszą uczelnię podpis pod dokumentem złożył…
nauka
Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki zaprasza na spotkanie naukowe w ramach projektu „Kawiarnie naukowe w Uniwersytecie Gdańskim”. Wykład „Podróż po świecie w skali nano” przedstawi dr Anna Synak.   Spotkanie odbędzie się we wtorek 26 stycznia 2021 roku o godzinie 17:00, za pośrednictwem platformy MS Teams. Osoby, które mają ochotę…
nauka
Na zdjęciu urządzenie do ciągłego, nieinwazyjnego pomiaru energii powierzchniowej ciał stałych permanentnie zanurzonych w cieczach. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał decyzję o udzieleniu patentu na kolejny wynalazek naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego, tym razem z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki. Wynalazek pt…
nauka
Projekt „Dwa aktualne problemy, jedno rozwiązanie: udoskonalone materiały organiczne do OLED i fotowytwarzania wodoru”, którego kierownikiem jest dr Illia Serdiuk z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego znalazł się na liście projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach Programu LIDER XI. Wysokość przyznanych przez…
życie akademickie
Do plebiscytu RegioStars Awards 2020 z całej Europy zgłosiła się rekordowa ilość 206 projektów. Konkurs co roku nagradza dobre praktyki w zakresie rozwoju regionalnego. Wyróżnia tym samym innowacyjne projekty finansowane przez UE, mogące stać się inspiracją dla pozostałych regionów i projektodawców. Uniwersytet Gdański zgłosił w plebiscycie projekt „Rozbudowa budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki…
nauka
Piotr Pawlak, student matematyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Został wyróżniony za wybitne osiągnięcia w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych. Laureat jest również zdobywcą wielu nagród w konkursach matematycznych, informatycznych, fizycznych i lingwistyki matematycznej. Koncertuje w…