UG w akcji Dziewczyny do ścisłych!

plakat wydarzenia

Rozpoczęła się już rejestracja na ogólnopolskie wydarzenie Dziewczyny do ścisłych!

Rejestracja 

 

Więcej o akcji:

- Dziewczyny świetnie sobie radzą i dają swoją historią dobry przykład kolejnym kandydatkom – mówi dr Hanna Furmańczyk z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Nasza uczelnia, w szczególności Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki, uczestniczy z dwudziestoma wiodącymi uczelniami w kraju w akcji promocyjnej Dziewczyny do ścisłych! Akcja odbędzie się 22 kwietnia w trybie online.

Akcje Dziewczyny do ścisłych! oraz Dziewczyny na politechniki! są ogólnopolskimi wydarzeniami, organizowanymi przez Fundację edukacyjną Perspektywy. Ich celem jest przekonanie licealistek oraz uczennic techników do podjęcia studiów na kierunkach inżynierskich oraz ścisłych. - Raporty statystyczne niestety ciągle pokazują, że udział studentek w stosunku do studentów na tego typu kierunkach jest ciągle niezadowalający – mówi dr Hanna Furmańczyk, z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.- Kampanie za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu - dodaje. 

Największą popularnością wśród kobiet cieszą się uczelnie pedagogiczne i medyczne, gdzie stanowią one około trzech czwartych studentów. - Na politechnikach udział kobiet wynosi 36 proc., jednak częściej decydują się na studia w obszarach nietechnologicznych. Trzy najpopularniejsze wśród kobiet kierunki to kosmetologia (99 proc. kobiet), pedagogika (95 proc. ) i architektura wnętrz (94 proc.) – czytamy w raporcie Kobiety na politechnikach 2020, przygotowanym przez fundację edukacyjną Perspektywy. Mężczyźni przeważają liczebnie na kierunkach związanych z techniką i technologią (elektrotechnika, mechatronika czy informatyka przemysłowa).

Według raportu, na uczelniach, gdzie kobiety stanowią zdecydowaną większość, kierunki nowo technologiczne są domeną mężczyzn. Odsetek kobiet wśród kształcących się w nowych technologiach na politechnikach to zaledwie 17 proc. Dodajmy, że 57 proc. ogólnej liczby studentów w Polsce to kobiety, a na kierunkach informatycznych zaledwie 15 proc.

- Doświadczenie naszego wydziału pokazuje, że udział dziewczyn na naszych kierunkach z każdym rokiem się zwiększa, a przez to stereotyp o naukach ścisłych tylko dla mężczyzn jest łamany. Dziewczyny świetnie sobie radzą i dają swoją historią dobry przykład kolejnym kandydatkom – informuje dr Hanna Furmańczyk.

Akcja Dziewczyny do ścisłych odbędzie się  22 kwietnia 2021 r, po raz drugi w trybie online. - Dzięki temu, dziewczyny będą mogły poznać ofertę uczelni, wziąć udział w przygotowanych specjalnie dla nich warsztatach, czy po prostu porozmawiać ze starszymi koleżankami studiującymi już na naszych kierunkach – wyjaśnia dr Hanna Furmańczyk.

Raport Kobiety na politechnikach

Ewa Cichocka / Zespół Prasowy UG