Studenci dla Ukrainy - zbiórka na WNS

Na Wydziale Nauk Społecznych trwa zbiórka rzeczy potrzebnych dla uchodźców z Ukrainy. Błyskawicznie, bo już dzień po napaści Rosji na Ukrainę, zorganizowali ją studenci Uniwersytetu Gdańskiego w ramach akcji  #StudenciDlaUkrainy  #СтудентиДляУкраїни.

- Jako studentki i studenci z Uniwersytetu Gdańskiego chcemy pokazać swoją solidarność z sąsiadami zza wschodniej granicy oraz zaoferować realne wsparcie - nie tylko słowne - piszą na stronie akcji na FB. - Serdecznie zapraszamy zatem do włączenia się w zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, które przydadzą się Ukraińcom znajdującym się w tej trudnej i niesprawiedliwej sytuacji.
 
- Cała inicjatywa zrodziła się spontanicznie podczas rozmowy na temat sytuacji na Ukrainie. Doszliśmy do wniosku (w gronie studentów magisterki z politologii na WNS UG), że nie chcemy się biernie przyglądać tak strasznej sytuacji i zrobimy co w naszej mocy, aby choć trochę wesprzeć osoby, które przechodzą tak trudny czas - powiedziała Marcelina Wilczewska, współorganizatorka zbiórki. - Wstępnie nawiązujemy kontakty z instytucjami publicznymi i samorządowymi, wyspecjalizowanymi w sprawach związanych z uchodźcami i udzielaniem pomocy. Zbieramy akurat te rzeczy, ponieważ po wspólnej dyskusji i rozmowach z osobami, którym sytuacja na Ukrainie nie jest obca, doszliśmy do wniosku, że to one będą  najpotrzebniejsze. Mamy informacje, z których wynika, że szczególnie istotne będą rzeczy niezbędne dla dzieci i kobiet.
 
Przedmioty oraz żywność przekazane zostaną instytucjom samorządowym i publicznym, które rozdysponują je potrzebującym. Wśród nich znajdują się: Fundacja Gdańska, Caritas, Gaudium Vitae, Polski Czerwony Krzyż oraz Fundacja Droga.
 
Na stronie wydarzenia znajduje się lista potrzebnych rzeczy, która jest aktualizowana na bieżąco.
 
Studenci-wolontariusze segregują, liczą, pakują i przewożą do wymienionych wyżej instytucji dary przynoszone nie tylko przez członków społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego, ale również przez mieszkańców Gdańska.
 
 
Dary można przynosić na Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Jana Bażyńskiego 4, Gdańsk, główny hol) codziennie do odwołania w  godzinach otwarcia budynku (9:00-20:00).
 
Lista i informacje - kliknij tutaj
 
 
 
MNG, MJ/ZP