Rektorzy UG spotkali się ze studentami z Ukrainy: Macie nasze wsparcie

Sytuacja jest trudna, wiemy to i jesteśmy tu dla Was. Macie nasze pełne wsparcie. Bądźmy w bezpośrednim kontakcie, mówcie nam, czego potrzebujecie i co jeszcze możemy zrobić - zaapelował do studentów Ukrainy prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Ukraina_spotkanie

Fot. Alan Stocki/UG

We wtorek, 1 marca, w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się spotkanie (w formule hybrydowej), podczas którego władze UG, Rektor prof. Piotr Stepnowski, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG oraz Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG zapewnili studentów z Ukrainy o swoim pełnym wsparciu w tym trudnym czasie.

Rektorzy przypomnieli o działaniach prowadzonych na UG w ramach pomocy Ukrainie, tj. o pomocy udzielanej przez Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego UG, intensywnym kursie nauki języka polskiego uruchomionym przez Wydział Filologiczny  w porozumieniu z Akademickim Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców, czy o doraźnych zapomogach dla potrzebujących pomocy studentów z Ukrainy.

Rektor UG poinformował o utworzeniu adresu mailowego ukraina@ug.edu.pl i poprosił o komunikowanie przez niego wszelkich kwestii związanych z kryzysem humanitarnym, w rozwiązaniu których mógłby pomóc uniwersytet.

- Bardzo wiele osób chce pomóc, zależy nam na tym, by tę pomoc przyjąć i dobrze skoordynować wszelkie działania. Dlatego m.in. weszliśmy w porozumienie z miastem Gdańsk przyłączając się do akcji „Gdańsk Pomaga”. Pomóżcie nam w tej koordynacji – powiedział Rektor UG. - Jeśli np. mają Państwo kłopot ze zorganizowaniem transportu dla swoich rodzin, to my również, poprzez udział w tym programie, możemy pomóc znaleźć chętnych wolontariuszy, którzy pojadą z Państwem na granicę, wezmą rodzinę i przywiozą tu do Gdańska. Tylko potrzebujemy od Was takiej informacji

Prof. Piotr Stepnowski zwrócił też uwagę na kroki podjęte wspólnie z Dziekanami, mające na celu sprawdzenie możliwości przyjęcia do pracy naukowców z uczelni ukraińskich.

W dalszej części spotkania głos zabrał prof. UG Arnold Kłonczyński, który omówił najważniejsze, bieżące sprawy studenckie.

- Sytuacja związana z funkcjonowaniem Państwa na uczelni jest zróżnicowana, macie różny status prawny, inną sytuację, ponieważ każdy z Państwa jest w różnym momencie studiowania. Zachęcam do korzystania z pomocy Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego, które nie tylko udziela pomocy psychologicznej, ale posiada informacje o tym, kto jeszcze może pomóc. Wiemy, że niezwykle ważną kwestią są sprawy socjalno-bytowe związane z sytuacją finansową. Wysyłaliśmy Państwu maila o możliwej jednorazowej pomocy finansowej. Przypominamy też, że jeśli ktoś jeszcze potrzebuje interwencyjnie miejsca w akademikach UG, to jesteśmy na to przygotowani, proszę dać znać i będziemy działać - zapewnił Prorektor.

Jak dodał - nikt nie zostanie bez pomocy: - Będziemy elastycznie reagować na każdą sytuację i radzić, co dalej zrobić, czy można np. kontynuować studia w Polsce, na jakiej zasadzie, czy można aplikować na studia od 1 października i jak to zrobić - mówił prof. UG Arnold Kłonczyński. -  Wiele rzeczy na poziomie legislacji ogólnopolskiej wciąż się zmienia, nowe rozwiązania prawne szykuje m.in. ministerstwo, myślę więc, że z dnia na dzień tych zmian będzie więcej. O wszystkich poinformujemy Państwa mailowo. W tej chwili na UG opracowujemy m.in. program mentoringu, którego założeniem jest, by studenci służyli studentom wsparciem w załatwianiu spraw formalnych, jak np. wypełnianie formularzy, ich złożenie itp.

O wsparciu Ukrainy realnymi działaniami zapewniała też prof. UG Anna Jurkowska-Zeidler: - Zmagacie się z czymś absolutnie dla nas niewyobrażalnym, chcemy Was wspomóc. Podejmujemy zarówno kroki prawne - to są uchwały senatu i np. zawieszenie współpracy z uczelniami rosyjskimi, ale też udzielamy pomocy poprzez wspomnianą już mocną współpracę z miastem Gdańsk, w której koncentrujemy się na pomocy studentom i naukowcom. Dawajcie nam znać, czego potrzebujecie i jak możemy pomóc – apelowała do studentów.  - Przez adres mailowy możecie też komunikować chęć udzielenia swojej pomocy, np. w kwestii tłumaczeń.  Część informacji będziemy przekierowywać dalej do miasta. Im bardziej konkretnie wyrazicie swoją potrzebę, tym łatwiej nam będzie na nią odpowiedzieć.

Na spotkaniu głos zabrali również studenci, którzy pytali  m.in. o to, czy umożliwione będzie usprawiedliwienie nieobecności na zajęciach na czas wyjazdu po rodzinę na Ukrainę, czy uczelnia może pomóc w uzyskaniu Karty Polaka lub czy możliwe jest zmniejszenie opłat za studia i na jakich warunkach.

Rektor UG zakończył spotkanie ukraińskim pozdrowieniem narodowym: „Chwała Ukrainie”. „Sława Ukrajini” usłyszał w odpowiedzi od ukraińskich studentów.

Fot. Alan Stocki/UG.
Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG