Dr hab. Ewelina Król laureatką konkursu „Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania nad COVID-19”

Ogłoszony pod koniec marca konkurs Narodowego Centrum Nauki SZYBKA ŚCIEŻKA DOSTĘPU DO FUNDUSZY NA BADANIA NAD COVID-19 został rozstrzygnięty.

Wśród laureatów jest Pani dr hab. Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, która złożyła wniosek pt.: „Droga do bezpiecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 – modyfikacje białka strukturalnego „Spike” prowadzące do eliminacji efektu ADE” i otrzymała finansowanie w wysokości 999 600,00 zł.

Konkurs miał na celu wyłonienie projektów, które przyczynią się do zrozumienia mechanizmu działania koronawirusa SARS-CoV-2, a także udoskonalenia testów diagnostycznych, poszukiwania nowych leków i łagodzenia społecznych skutków pandemii. Konkurs był przeprowadzony w ekspresowej formule - na złożenie wniosków naukowcy mieli jedynie dwa tygodnie, zaś ocena została wykonana zaledwie w miesiąc. Pomimo tak krótkiego terminu naboru, konkurs cieszył się dużą popularnością, w związku z czym Narodowe Centrum Nauki zdecydowało się na zwiększenie budżetu, który pierwotnie wynosił 10 mln zł. Badacze złożyli 262 wnioski na łączną kwotę ponad 140 mln zł, z czego do oceny merytorycznej skierowano 259. Finansowanie na łączną kwotę ponad 12 mln zł przyznano 19 projektom.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło: www.ncn.gov.pl