"Znikanie" Izabeli Morskiej nominacja do Nagrody Literackiej "Nike" 2020

26 maja 2020 ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej "Nike" 2020. W finałowej dwudziestce znalazła się znakomita powieść Izabeli Morskiej, profesor Wydziału Filologicznego UG, pt. "Znikanie", wydana w 2020 roku nakładem wydawnictwa Znak. Inne znakomite nazwiska poetów, eseistów, powieściopisarzy i reportażystów w finalowej dwudziestce to m.in.: Ewa Kuryluk, Ewa Lipska, Mikołaj Łoziński, Magdalena Grochowska, Adam Zagajewski, Tadeusz Sławek, Wojciech Tochman czy Monika Sznajderman. Jest to 24. edycja jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce, której fundatorami są gazeta "Wyborcza" i Fundacja Agory.

Pani Profesor Izabeli Morskiej serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!

Opis książki:

Kończy sprawdzać prace studentów, gdy nagle traci czucie w palcach. Potem przychodzą potworny ból i inne objawy. Jej świat to teraz mapa z adresami kolejnych specjalistów. Uczy się, jak być dobrą pacjentką, która pretensji nie ma nigdy, a pieniądze – zawsze. Jednocześnie z pasją naukowca rozpoczyna własne dochodzenie: co to za choroba? Co zaniedbała, czego nie zauważyła? A może choruje razem z Polską?

Izabela Morska (Filipiak) biogram:

Pisarka, eseistka, felietonistka, poetka. Publikowała m.in. w "bruLionie", "Czasie Kultury", "Odrze", "Ośce", "Ex Librisie", "Kwartalniku Artystycznym", "Gazecie Wyborczej". Była stałą felietonistką magazynów "Activist", "Marie Claire", "Pani" i "Wysokie Obcasy" – to tu początkowo ukazywał się cykl "Twórcze pisanie dla młodych panien".Od 2003 do 2009 roku mieszkała w Kalifornii, gdzie przyjechała na zaproszenie Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Absolwentka Mills College w Kalifornii w dziedzinie literatury w języku angielskim i twórczego pisania. Od 2009 roku pracuje w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie prowadzi zajęcia z krytycznego pisania i myślenia, kultury amerykańskiej i literatury w języku angielskim. Była gościem lub prezentowała referaty na przeszło 40 konferencjach literackich i naukowych. W roku 2018 otrzymała Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości.

Więcej na ten temat:

Izabela Morska