O sprzedaży części Grupy Lotos. Konferencja naukowa - fotorelacja

Ósmego kwietnia na temat sprzedaży grupy Lotos firmom z Arabii Saudyjskiej i Węgier głos zabrali m.in. Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz były prezes spółki Lotos - Paweł Olechnowicz. Konferencja "Ryzyka i Konsekwencje Podziału oraz Sprzedaży Grupy Lotos. Perspektywa Ekonomiczno - Społeczna" odbyła się w Uniwersytecie Gdańskim.

Jedną z transakcji budzących w ostatnich miesiącach emocje jest sprzedaż przez firmę Orlen części grupy Lotos. Wśród kupców znajdują się m.in. saudyjski gigant rynku paliw Saudi Aramco oraz węgierska firma MOL. Sejmik Województwa Pomorskiego, Pomorski Instytut Naukowy im. Brunona Synaka oraz Uniwersytet Gdański zorganizowali konferencję naukowo-gospodarczą, na której przedstawiciele samorządów, naukowcy, dziennikarze jak i przedsiębiorcy mogli wypowiedzieć się na temat zalet i wad tej transakcji. Debata odbyła się 8 kwietnia b.r.

- Chciałbym wyrazić wielką radość, że przyjęli państwo zaproszenie. Chcę powitać także osoby, które oglądają transmisję na żywo. Widzę, że w pandemii przyzwyczailiśmy się już do takiej formy komunikacji - rozpoczął wydarzenie Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. 

prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, Vice-Rector for Innovation and Liaison with Business and the Community

prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, Prorektor ds. Innowacji i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym

Na wydarzeniu pojawili się także przedstawiciele naszej uczelni. - Naczelnymi wartościami Uniwersytetu Gdańskiego są: racjonalne dążenie do prawdy, podążanie za najlepszymi wzorcami nauki światowej oraz nowoczesne kształcenie służące rozwojowi społeczno-gospodarczemu. Chcielibyśmy, aby w takiej atmosferze odbywała się dzisiejsza konferencja naukowo - gospodarcza - powitał gości prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, Prorektor ds. Innowacji i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym.

Dyskusję na temat sprzedaży części grupy Lotos rozpoczął były prezes spółki - Paweł Olechnowicz. - Pracę w Rafinerii Gdańskiej rozpocząłem w 2002 roku. Od razu na wejściu dostałem informację od ministra Kaczmarka, że wchodzę na stanowisko, gdzie trzeba wprowadzić proces sprzedaży Rafinerii Gdańskiej - rozpoczął swoją opowieść Paweł Olechnowicz.

Po głosie wprowadzającym byłego Prezesa Grupy Lotos rozpoczęła się debata, w której brali udział m.in. prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC i dr Zbigniew Canowiecki, Prezydent Pracodawców Pomorza. Dyskusję prowadził Michał Niewiadomski, dziennikarz ekonomiczny.

 

Wśród przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele pomorskiego samorządu z panem Marszałkiem Mieczysławem Strukiem na czele, pomorscy parlamentarzyści (Tadeusz Aziewicz, Bogdan Borusewicz, Małgorzata Chmiel, Jarosław Wałęsa), a także przedstawiciele świata nauki, pomorskich pracodawców i przedsiębiorców oraz instytucji otoczenia biznesu.

 

Wysłuchano wystąpień:

Mieczysława Struka - Marszałka Województwa Pomorskiego

Janusza Steinhoffa - wicepremiera i ministra gospodarki w rządzie Jerzego Buzka

prof. Witolda Orłowskiego - głównego doradcy ekonomiczny w PwC

Macieja Dobrzynieckiego - Kanclerza Loży Gdańskiej Business Centre Club

Zbigniewa Canowieckiego - Prezydenta Pracodawców Pomorza

 

Uniwersytet Gdański reprezentowali w tej dyskusji:

Prof. dr hab. Elżbieta Wojnicka-Sycz – Wydział Zarządzania

dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG – Wydział Zarządzania

dr hab. Robert Bęben, prof. UG – Wydział Zarządzania

dr hab. Dariusz Filar, prof. UG – Wydział Ekonomiczny

dr Tomasz Snarski – Wydział Prawa i Administracji

 

Relacja z konferencji

 

fot. i tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG