Co to znaczy żyć na ekologiczny kredyt?

Pixabay

Światowa gospodarka zużywa znacznie więcej zasobów niż Ziemia jest w stanie odtworzyć lub dostarczyć. Już teraz ludzkość konsumuje 1,6 razy więcej zasobów niż wynoszą możliwości regeneracyjne planety. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na wykład pt. „Co to znaczy żyć na ekologiczny kredyt i jak możemy to zmienić?” dr Barbary Pawłowskiej z Wydziału Ekonomicznego UG.

Zapraszamy na spotkania otwarte w formie kawiarni naukowych przybliżające działalność

naukową pracowników Uczelni szerszemu odbiorcy. Tym razem, w poniedziałek 25 kwietnia 2022 roku o godzie 18.00 wykład wygłosi dr hab. Barbara Pawlowska, prof. UG z Katedry Ekonomiki Transportu, Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Link do wykładu: Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

Abstrakt:

Światowa gospodarka zużywa znacznie więcej zasobów niż Ziemia jest w stanie odtworzyć lub dostarczyć. Już teraz ludzkość konsumuje 1,6 razy więcej zasobów niż wynoszą możliwości regeneracyjne planety. Oznacza to, że prawie każdy kraj z roku na rok zaciąga coraz większy kredyt ekologiczny.

Od okresu rewolucji przemysłowej świat rozwija się w modelu linearnym opartym na często rabunkowej eksploatacji zasobów i produkcji coraz większej ilości odpadów. Ślad ekologiczny (ang. ecological footprint) określa nasz wpływ na środowisko. Dokładnie, ile hektarów lądów i oceanów potrzeba do zaspokojenia naszych potrzeb oraz absorpcji produkowanych przez nas odpadów. Musimy pamiętać, że wpływ na ekosystem zależy od miliardów naszych codziennych decyzji. To bardzo ważne, żeby świadomie je podejmować. Czy zastanawiałeś się jaki jest Twój wkład w wielkość śladu ekologicznego i jak możesz go zmniejszyć?

Na spotkaniu porozmawiamy na tematy ważne w kontekście wdrażania koncepcji zrównoważonego rozwoju i poprawy naszych relacji środowiskowych i zastanowimy się jak możemy poprawić nasz ślad ekologiczny i zmniejszyć nasz ekologiczny kredyt?

To tylko niektóre z zagadnień, na które spróbujemy znaleźć odpowiedź w czasie najbliższej kawiarni naukowej.

Osoby, które mają ochotę zadać pytanie, mogą je przesłać do piątku 22 kwietnia 2022 r. na adres: oblicza.nauki@ug.edu.pl

Link do wykładu: Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkaniaMożna dołączyć na komputerze lub w aplikacji dla urządzeń przenośnych.

 

Więcej informacji o wydarzeniach w ramach projektu:

https://chemia.ug.edu.pl/wspolpraca/popularyzacja_nauki/science_clubs_w_ug

https://ekonom.ug.edu.pl/web/biznes/index.html?lang=pl&ao=science_clubs_-_znane_i_nieznane_oblicza_nauki

Projekt „Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim – znane i nieznane oblicza nauki” jest dofinansowany
z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG