Dwoje doktorantów z Wydziału Chemii UG zostało nagrodzonych w konkursie „Popularyzacja nie boli". Mgr Mateusz Adam Baluk otrzymał tytuł „Doktoranckiego Eksperymentatora Roku” oraz trzecią nagrodę w konkursie zespołowym za projekt „Studia na Migi”. Pierwsze miejsce w tej konkurencji zajęła natomiast mgr Patrycja Laszuk wraz z drużyną za dwujęzyczną grę naukowo-integracyjną „Hex Integration”. 23 kwietnia młodzi naukowcy zaprezentowali swoje projekty oraz odebrali nagrody.
“Popularyzacja nie boli” to projekt skierowany do osób, które pasjonują się nauką i chcą, aby wychodziła poza uniwersyteckie mury. Jest to konkurs z elementami szkolenia. Dzięki niemu studenci i doktoranci, którzy starają się przedstawić swoją dziedzinę szerszej publiczności, mogą nawiązać kontakty z innymi popularyzatorami nauki oraz wziąć udział w warsztatach dotyczących storytellingu, czy marketingu innowacji.
W tym roku gala wręczenia nagród odbyła się 23 kwietnia. Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpień prelegentów. Uczestnicy mogli usłyszeć m.in. wykład dr. Jerzego Jarosza o historii popularyzacji nauki i Mikołaja Federowicza o popularnonaukowych grach planszowych.
Następnie głos zabrali uczestnicy konkursu. W drugiej części wydarzenia każdy z pięciu zespołów miał piętnaście minut na przedstawienie swojego projektu. Wśród prezentowanych inicjatyw były „NeuroMovie – Mózg Cię lubi!”, „Skiller- nowa generacja naukowca”, „Studia na migi – nauka bez ograniczeń”, „Akademickie SelfCare – jak zadbać o zdrowie w trakcie studiów”, „HEX INTEGRATION – наукова gra”.
Po krótkiej przerwie jury wyłoniło zwycięzców konkursu zespołowego oraz przyznało kilka nagród indywidualnych. W tej pierwszej rywalizacji wygrał projekt „HEX INTEGRATION – наукова gra" - naukowa gra planszowa, w którą razem mogą grać dzieci z Polski i z Ukrainy. Częścią zespołu, który przygotował tę atrakcję, jest mgr Patrycja Laszuk z Katedry Biotechnologii Molekularnej. Trzecie miejsce zajęła inicjatywa “Studia na migi” - strona internetowa, która pomaga osobom głuchym znaleźć studia. Jej współtwórcą jest mgr Mateusz Baluk z Katedry Technologii Środowiska. Doktorant z UG został także laureatem nagrody „Doktorancki eksperymentator roku”.
Laureatom gratulujemy.
Więcej o projekcie “HEX INTEGRATION”.
Więcej o projekcie “Studia na migi”.
Transmisja z gali rozdania nagród.