Przed nami konferencja "Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje"

nawa

Zaprezentowanie zaangażowania środowiska naukowego i akademickiego w pomoc Ukraińcom – to cel konferencji "Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje", organizowanej przez Uniwersytet Gdański i Narodową Agencję Wymiany Akademickiej NAWA. Wydarzenie odbędzie się w dniach 12 - 13 maja 2022 r. w Gdańsku. Trwa już rejestracja.

Oglądaj na żywo

W ramach rządowej inicjatywy Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, w porozumieniu ze środowiskiem akademickim i naukowym, wypracowała zasady programu pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. Zainteresowanie programem było ogromne – na rzecz studentów i doktorantów, którzy przez wojnę musieli szukać schronienia w Polsce, przeznaczono, jak podaje NAWA, ponad 23,3 mln zł.

Polskie środowisko akademickie i naukowe zdało trudny egzamin. W poczuciu solidarności z Ukraińcami od pierwszych dni wojny zaczęło działać, chcąc dać nie tylko schronienie, ale także możliwość kontynuowania nauki i pracy badawczej przedstawicielom środowiska akademickiego i naukowego z Ukrainy. Agencja, wykorzystując swoje wcześniejsze doświadczenie, zdobyte przy okazji podobnego programu „Solidarni z Białorusią”, podjęła pracę nad koncepcją programu skierowanego do Ukraińców natychmiast. Cieszę się, że jako NAWA - w obliczu tego, czego jesteśmy świadkami - po raz kolejny mogliśmy dać narzędzie do budowania choć trochę lepszego świata - mówi dr Grażyna Żebrowska, Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Uniwersytet Gdański niemal od pierwszego dnia inwazji wojsk rosyjskich okazuje swoją solidarność z Ukrainą i jego obywatelami. Wciąż powstają nowe inicjatywy - wśród ostatnich warto wymienić zbiórkę rowerów i hulajnóg oraz utworzenie Strefy Działań Twórczych, czyli świetlicy wsparcia dziennego dla dzieci z Ukrainy.

- Naszym zadaniem w obliczu tej wojny jest budowanie systemu wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy pozbawieni zostali podstawowych środków do życia. Nie pozostaliśmy obojętni i dalej działamy, za co dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w niesienie pomocy - mówi prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG.

Przed nami konferencja „Solidarni z Ukrainą”, przygotowywana przez NAWA wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim, która prezentować będzie zaangażowanie środowiska naukowego i akademickiego w pomoc Ukraińcom. Wydarzenie odbędzie się w Sali Teatralnej Budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego w dniach 12 i 13 maja br.

Program konferencji dostępny jest na stronie NAWA

Panel „Polsko-Ukraińska współpraca akademicka: potrzeby, możliwości, rzeczywistość” poprowadzi w czwartek, 12 maja (w godz. 16.30-18.00) Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Piotr Stepnowski.

Link do rejestracji na stronie NAWA: https://bit.ly/3LsyVkq

Więcej informacji: https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/w-poczuciu-solidarnosci

 

Program
Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG