Prof. Marek Cybulski z Medalem Stolema

prof. Marek Cybulski

prof. Marek Cybulski, fot. Karol Makurat/ Zawsze Pomorze

Prof. dr hab. Marek Cybulski z Wydziału Filologicznego UG otrzymał Medal Stolema, nagrodę nazywaną Kaszubskim Noblem. Wyróżnienie jest przyznawane  instytucjom, osobom i grupom, które w wyjątkowy sposób wpłynęły na kształtowanie, pomnażanie i popularyzowanie kultury Kaszub i Pomorza. W przypadku prof. Marka Cybulskiego doceniono jego zaangażowanie w sprawy kaszubskie, działalność w Radzie Języka Kaszubskiego oraz działalność dydaktyczną w Uniwersytecie Gdańskim. 

- Rada Języka Kaszubskiego przygląda się funkcjonowaniu języka kaszubskiego, temu co ludzie piszą i mówią. Zastanawiamy się nad pewnymi formami, zalecamy używanie danych zwrotów i unikanie innych. - tłumaczy prof. Marek Cybulski - Przychodzą do nas również pytania. Urzędnicy i ludzie posługujący się językiem kaszubskim proszą np. o rozstrzygnięcia pisowni przy tablicach wjazdowych do miast.

Medale Stolema są przyznawane przez studentów, dlatego poza pracą na rzecz formowania języka kaszubskiego, nagrodę można uznać także jako wyróżnienie pracy dydaktycznej prof. Marka Cybulskiego. - 40 lat pracuje jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Gdańskim. Tak się złożyło, że cała moja praca zawodowa jest związana ze sprawami kaszubskimi. Nie spodziewałem się tej nagrody, nawet o nią nie zabiegałem, ale właściwie czemu nie - opowiada laureat.

W tym roku Klub Pomorania przyznał także Medale Stolema ś.p. Edmundowi Szymikowskiemu, wieloletniemu dyrektorowi Gminnego Domu Kultury w Lini oraz Edmundowi Zielińskiemu, artyście z Kociewia. Wręczeniu nagród towarzyszyła oprawa muzyczna przygotowana przez Chór Pięciolinia, z którym związany był Edmund Szymikowski.  

Medale Stolema przyznawane są od 1967 r. przez Klub Studencki Pomorania. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbywa się w Ratuszu Starego Miasta Gdańska. Kandydatów do nagrody może zgłaszać każdy, natomiast zwycięzców wybiera Kapituła Medalu Stolema. Poprzednimi laureatami byli m.in. Günter Grass, Donald Tusk i Franciszek Treder.

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG