R/V Oceanograf wyruszył do Hiszpanii

Oceanograf

Gdańsk - Kilonia(Niemcy) - Brest(Francja) - Kadyks(Hiszpania) to trasa rejsu badawczego statku Uniwersytetu Gdańskiego R/V Oceanograf. Katamaran wypłynął z portu 26 maja o 13:00. Jego podróż potrwa 23 dni, w ciągu których kilkadziesiąt naukowców reprezentujących SEA-EU, czyli konsorcjum sześciu europejskich uniwersytetów nadmorskich, przeprowadzi pięć jednodniowych rejsów badawczych oraz trzy złożone projekty. Statek pożegnał m.in. Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Jednym z celów naukowych rejsu jest porównanie cech danego obszaru morskiego z innymi obszarami wzdłuż zachodniego brzegu Europy. Wśród badanych czynników jest jakość powietrza, akumulacja gazu w osadach powierzchniowych oraz poziom mikroplastików. - W tak szerokiej skali geograficznej tego typu badania nie były jeszcze przeprowadzane, czyli w pewnym sensie nasze wyniki będą miały charakter unikatowy, a nawet pionierski - powiedział o badaniach dotyczących mikroplastików koordynator komitetu naukowego rejsu, dr hab. Adam Sokołowski, prof. UG

Następny przystanek statku to Kilonia, gdzie część polskich naukowców wymieni się z zespołem badawczym Uniwersytetu Chrystiana Albrechta w Kilonii. R/V Oceanograf  jest najbardziej zaawansowaną jednostką badawczą tego typu w Europie, więc udostępnienie jego potencjału innym zagranicznym ośrodkom otwiera bardzo dużo możliwości. Katamaran posiada sześć pomieszczeń przeznaczonych dla badaczy oraz sprzęt pozwalający m.in. na dokładne zbadanie dna morskiego.

Planowo ”Oceanograf” zacumuje w Kadyksie 17 czerwca, pięć dni później rozpocznie powrót do portu macierzystego w Gdyni. Cała trasa rejsu wynosi 4000 mil morskich, wraz z powrotem statek będzie na wodzie 39 dni. Kapitanem katamaranu na czas wyprawy jest mgr inż. Andrzej Wawrzyniak.

Na stronie, w zakładce SEA EU -  zamieszczać będziemy na bieżąco relacje z rejsu, informacje o prowadzonych badaniach i wywiady z naukowcami. zachęcamy do śledzenia: sea-eu | Aktualności - Uniwersytet Gdański (ug.edu.pl)

Ilustracja Oceanografa dr Jakub Idczak, fot. i tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG