Szekspir na ekranie. Pokaz sześciu filmów

Cykl wydarzeń kulturalnych JERZY LIMON: INSPIRACJA – DIALOG – POLEMIKA nadal trwa. Tym razem schodzimy ze sceny i wchodzimy na plan zdjęciowy. Centrum Filmowe UG przygotowało pokaz sześciu filmów inspirowanych sztukami wielkiego pisarza. Wśród proponowanych produkcji znajduje się “Powiatowa Lady Makbet” Andrzeja Wajdy i “Zakochany Szekspir” Johna Maddena.

Seanse podzielone są na trzy bloki, które odbędą się między 27 a 29 maja. Każdy pokaz poprzedzi prelekcja, a na zakończenie sobotniej części wydarzenia odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu “Ofelia” - Claire McCarthy oraz operatorem Densonem Bakerem.

- Celem wydarzenia jest pokazanie filmów nieoczywistych, które związane są ze sztukami Szekspira. Będą to luźne wariacje na temat jego sztuk. W ciągu trzech dni wyświetlonych zostanie 6 filmów, w tym mało znany film Andrzeja Wajdy "Powiatowa Lady Makbet" - opowiada Weronika Wolska z Centrum Filmowego UG.

Wstęp na wszystkie pokazy i spotkania jest wolny.

𝗣𝗥𝗢𝗚𝗥𝗔𝗠 𝗪𝗬𝗗𝗔𝗥𝗭𝗘𝗡𝗜𝗔

𝟮𝟳 | 𝟬𝟱 𝗣𝗜𝗔̨𝗧𝗘𝗞

16:00 - 18:15 Powiatowa Lady Makbet (1962), reż. Andrzej Wajda

18:30 - 20:00 Lady M. (2016), reż. William Oldroyd

Prelekcje przed filmami wygłosi prof. Krzysztof Kornacki z Wydziału Filoloficznego UG.

𝟮𝟴 | 𝟬𝟱 𝗦𝗢𝗕𝗢𝗧𝗔

16:00 - 17:30 Otello (2001), reż. Tim Blake Nelson

18:00 - 20:15 Ofelia (2018), reż. Claire McCarthy

20:30 - 22:00 Spotkanie z reżyserką filmu Ofelia, Claire McCarthy oraz operatorem filmu, Densonem Bakerem.

Prelekcję przed filmem Ofelia wygłosi mgr Anna Ratkiewicz z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

𝟮𝟵 | 𝟬𝟱 𝗡𝗜𝗘𝗗𝗭𝗜𝗘𝗟𝗔

16:00 - 18:15 Zakochany Szekspir (1998), reż. John Madden

18:30 - 20:00 Romeo i Julia z Saskiej Kępy (1988), reż. Edward Skórzewski

Prelekcje przed filmami wygłosi prof. Jacek Fabiszak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Opis filmów:

ᴘᴏᴡɪᴀᴛᴏᴡᴀ ʟᴀᴅʏ ᴍᴀᴋʙᴇᴛ (1962), reż. Andrzej Wajda

Akcja rozgrywa się w Rosji w XIX wieku. Katarzyna Izmajłowa, nieszczęśliwa w małżeństwie z dużo starszym od siebie mężczyzną nawiązuje romans z parobkiem Siergiejem. Oboje dokonują serii zbrodni. Film powstał na podstawie "Powiatowej lady Makbet" autorstwa Nikołaja Leskowa.

ʟᴀᴅʏ ᴍ. (2016), reż. William Oldroyd

Wielka Brytania, XIX wiek. Młoda Katherine wychodzi za mąż za majętnego i o wiele starszego od niej właściciela ziemskiego. Wszyscy mężczyźni traktują ją wyłącznie jako piękną ozdobę. Kobieta korzysta z każdej okazji, by zaznać choć odrobinę wolności na pobliskich wrzosowiskach. Film powstał na podstawie "Powiatowej lady Makbet" autorstwa Nikołaja Leskowa.

ᴏ (ᴏᴛᴇʟʟᴏ) (2001), reż. Tim Blake Nelson

Historia osadzona jest we współczesnych Stanach Zjednoczonych. Odin James jest młodym koszykarzem, marzącym o karierze w NBA. Jego przyjaciel, Hugo zazdrości popularności Odinowi, postanawia go zniszczyć.

ᴏꜰᴇʟɪᴀ (2018), reż. Claire McCarthy

Reinterpretacja historii legendarnego Hamleta, opowiedziana z perspektywy miłości protagonisty – Ofelii. Film powstał na podstawie "Hamleta" Szekspira oraz utworu "Ophelia" Lisy Klein.

ᴢᴀᴋᴏᴄʜᴀɴʏ ꜱᴢᴇᴋꜱᴘɪʀ (1998), reż. John Madden

William Szekspir pracując nad nową sztuką "Romeo i Ethel, córka pirata" przeżywa blokadę twórczą. Podczas przesłuchań do roli poznaje pięknego chłopca, który okazuje się kobietą o imieniu Viola. Oboje się w sobie zakochują.

ʀᴏᴍᴇᴏ ɪ ᴊᴜʟɪᴀ ᴢ ꜱᴀꜱᴋɪᴇᴊ ᴋęᴘʏ (1988), reż. Edward Skórzewski

Poznajemy historię Leopolda - malarza i życiowego nieudacznika oraz jego partnerki Sabiny, która pracuje jako pomoc domowa. Pewnego dnia zostaje zwolniona. Wraz z Leopoldem zaczyna mieszkać w obskurnym małym lokum. Ich uczucie, mimo biedy i trudnych warunków lokalowych nie traci na intensywności.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Honorowy Patronat:

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Jacek Karnowski Prezydent Miasta Sopotu

Współorganizatorzy: Velvet Spoon; Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy; Miasto Gdańsk

Patronat Medialny: Radio TOK FM; Miesięcznik Teatr; Zawsze Pomorze; Trojmiasto.pl; gdansk.pl; Wyborcza.pl Trójmiasto; Radio UG MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie; Gazeta Uniwersytecka

Plakat Wydarzenia
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG