"Grass idzie do kina." Wykład gościnny brytyjskiego profesora Juliana Preece’a

A screen capture from the adaptation of the novel 'The Tin Drum'

Fragment adaptacji powieści "Blaszany Bębenek" 

Zapraszamy na kolejny wykład grassoznawczy, organizowany przez Pracownię Badań nad Narracjami Pogranicza w ramach preludium do obchodów jubileuszu 95. urodzin Güntera Grassa na Uniwersytecie Gdańskim. Pod patronatem JM Rektora prof. Piotra Stepnowskiego wraz ze Stowarzyszeniem Güntera Grassa w Gdańsku planujemy cykl wydarzeń na październik br. Profesor Julian Preece’a, uznany brytyjski badacz twórczości noblisty, autor jego biografii, wygłosi w dniu 31 maja o godz. 13.15 wykład na temat: Grass geht ins Kino: Das Zeit-Problem in den Verfilmungen seiner Prosawerke (Grass idzie do Kina. Problem czasu w ekranizacjach jego powieści).

Spotkanie, moderowane przez dr hab. Miłosławę Borzyszkowską-Szewczyk, prof. UG, odbędzie się o w sali 1.68 w budynku Neofilologii. Wykład zorganizowany jest w ramach realizacji projektu IDUB „Pogranicza w dialogu. Dialogi na pograniczu. Narracje – pamięć – tożsamość”.

Zapraszamy do wysłuchania wykładu.

O wykładzie:

Bilans jest raczej skromny i to pomimo światowego sukcesu adaptacji Volkera Schlöndorffa powieści „Blaszany bębenek” z 1979 roku. Dotychczas zekranizowano łącznie cztery książki Güntera Grassa. „Kot i mysz” (1967), „Szczurzyca” (1997) i „Wróżby kumaka” (2005) to pozostałe trzy.

Co odstrasza więc filmowców z kraju i zza granicy? Z pewnością nie chodzi o skalę popularności materiału źródłowego. Także autor był zawsze gotów wspierać drogę na ekrany swoich tekstów literackich. Stał u boku Schlöndorffa, do ekranizacji „Wróżb kumaka” próbował pozyskać wpierw Andrzeja Wajdę.

Moja teza brzmi: u Grassa splatają się płaszczyzny czasowe i bardzo zmienna jest relacja pomiędzy czasem opowiadania a opowiadanym (Schlöndorff niemal całkowicie pominął ten aspekt), i właśnie te strategie literackie utrudniają filmową adaptację. W moim wystąpieniu odsłonię, w jaki sposób w filmach poradzono sobie z problemem czasu oraz jak reżyserzy uczyli się od siebie nawzajem lub też czego nie nauczyli się od poprzedników.

Julian Preece jest profesorem niemcoznawstwa na uniwersytecie w Swansea (Walia, Wielka Brytania). Jest autorem licznych książek, w tym „Nine Lives: Ethnic Conflict in the Polish-Ukrainian Borderlands” (1999) oraz dwóch monografii dot. Güntera Grassa (2001 / 2018). Ostatnio ukazała się jego książka “The Lost Honour of Katharina Blum” w serii British Film Institute Classics (2022).

oprac. MJ/ZP