Kreacje z recyklingu – fotorelacja z pokazu mody Zero Waste

Alan Stocki

Dr hab. inż. Anna Białk-Bielińska, prof. UG.

Pokaz mody Zero Waste, który mogliśmy zobaczyć na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, zorganizowany został w ramach obchodów Dnia Zrównoważonego Rozwoju. W galerii prezentujemy trzynaście kreatywnych i nieszablonowych kreacji przygotowanych przez pracowników i studentów naszej uczelni.   

Pomysłodawczyniami pokazu mody były naukowczynie z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego - dr Joanna Dołżonek oraz dr hab. inż. Anna Białk-Bielińska, prof. UG.

Zgodnie z hasłem przewodnim: Mniej znaczy więcej, czyli jak pokonać konsumpcjonizm, przy użyciu niepotrzebnych już ubrań lub materiałów, powstały nowe kreacje zaprezentowane na wybiegu przez studentów i pracowników UG. W konkursie wzięło udział trzynastu uczestników, którzy przedstawili swoje pomysły na strój z odzysku.

Można było zobaczyć m.in. kostium z włókniny ogrodowej, folii bąbelkowej, czy starych elementów scenograficznych z teatru. Licznie zgromadzona publiczność wydawała się zachwycona i obdarowywała modelki i modeli gromkimi brawami.

- Jest nam niezmiernie miło, że tak licznie wzięliście państwo udział w naszym pokazie mody. Jesteśmy niezmiernie zaszczycone, że zdecydowali się Państwo zaangażować w to przedsięwzięcie i szerzyć tak ważne przesłanie – powiedziała dr Joanna Dołżonek.

Ideą konkursu było zwrócenie uwagi na ogromne obciążenie dla środowiska przez przemysł tekstylny, który, wprowadzając „mikrosezony” modowe, nawet do 52 razy w roku napędza podaż odzieży, a jej produkcja powoduje emisję potężnej ilości zanieczyszczeń do środowiska naturalnego.

Wydarzenie odbyło się w piątek, 3 czerwca br.

Elwira Romaniuk